Všichni tři bydlí v detašovaném pracovišti Murgašova, které se stará o klienty s mentálním postižením. Dům je umístěn v zahradě mezi starší zástavbou krčského sídliště v Praze a nikdo tady tomu neřekne jinak než »Na Murgašce «. „Je na samostatném pozemku, žije zde padesát šest klientů,“ popisuje ředitelka organizace Domov Sulická Lenka Kohoutová. Přímo v centrále na Sulické jsou vytvořené takzvané domácnosti, kde trvale žije asi stovka lidí. V dalších dvou budovách bydlí ostatní klienti.

Eva (61): Máme kapelu, rádi přijedeme

Domov v Murgašově ulici našla i Eva Moravcová, i ta se musí umět postarat sama o sebe, i když pod dohledem. „Oběd mám v práci, ale večeři si dělám sama. Teď jsem třeba zkoušela vařit čínu s rýží a povedla se mi,“ směje se Eva s tím, že inspiraci hledá v kuchařkách. Vaření ji zcela pohltilo. „Už jsem zkusila uvařit špenát, kuskus, bábovku nebo třeba štrúdl. Nejraději ale asi vařím polévky. Například kuřecí vývar se zeleninou,“ popisuje Eva. V přípravě na chráněné bydlení není tak úplně sama. „Každý máme svého asistenta. No a když ho potřebujeme, tak přijde,“ řekla klientka. Není to však tak, že by o ně pečoval a dělal vše za ně. Jde hlavně o rady. A s čím většinou potřebuje pomoci? „No... Často právě s tím vařením nebo pečením. Ale pomoct umí i s pračkou, lednicí, nebo když se rozbije světlo,“ říká Eva. Ta také hodně miluje cestování a muziku. „Máme kapelu, a když nás někam pozvou, tak moc rádi přijedeme. Také jezdím do Jankova u Benešova za kamarádkou Věrkou. A taky za přítelem Lubošem, který bydlí v Jablonci. Máme se moc rádi,“ culí se Eva.

Eva
Autor: D. Malík

Honza (28): Chtěl bych hrát v obraně

Jan Slobodník chodí pracovat do kavárny a i přes hendikep práci kavárníka v pohodě zvládá. „Každý den tam roznáším kafe, jídlo, bábovky. Kavárna se jmenuje Duhová. Jsem tam už od Vánoc,“ prozradil na sebe Honza. I on si doma vaří, jako to dělají ostatní. „Teď naposledy to byly těstoviny s masem. Ale umím uvařit i různé polévky. Naposledy to byla česnečka,“ pochlubil se muž, který prý pár receptů odkoukal od svého táty. Honza také rád sportuje. Jeho velkým koníčkem je fotbal. Zkouší se prosadit ve skutečném fotbalovém týmu v Praze-Písnici. Ale zatím se neshodnul s trenérem, na jakém postu by měl hrát. „Měli jsme zápas a já chtěl být v obraně. Tam mám všechno před sebou a dobrý přehled. Ale trenér mě poslal do útoku a tam mi to moc nešlo, protože tam nemám takový rozhled,“ popisuje Honza.

Honza
Autor: D. Malík

Petra (36): Radit potřebuje už jen občas

Jednou z obyvatelek chráněného bydlení »Na Murgašce« je i Petra Jasenovcová. „Trénuji zde, abych jednou mohla do chráněného bydlení na Čerňák,“ vysvětluje. Zatím má stálý dohled odborníků, brzy by mohla žít zcela ve svém. V Domově našla i pracovní uplatnění. „Chodím do práce do Drutěvy, kde podle objednávek balím zboží,“ popisuje Petra. Do zaměstnání dojíždí úplně sama. „Zvládám vstát podle budíku. Není v tom žádný problém,“ chlubí se. V běžném životě je prakticky soběstačná. Jen občas prý potřebuje poradit. „Od pana vedoucího v Domově dostanu peníze a dojdu si i nakoupit. Třeba včera jsem dělala slané palačinky,“ vypráví o tom, že i sama vaří. „Bydlíme tu v garsonkách a všechno zvládáme. Sami si pereme, vaříme, žehlíme a uklízíme,“ popisuje. Má prý dost volného času i na zábavu. „Já ale hlavně ráda koukám na televizi nebo poslouchám písničky,“ prozradila.

Petra
Autor: D. Malík

Všechny příběhy projektu Srdce pro Vás naleznete: ZDE!!!

VIDEO: Srdce pro vás - LATA

Video
délka: 01:40.72
Video se připravuje ...

Srdce pro vás - LATA Blesk TV


Fotogalerie
5 fotografií