Lidé se jim leckdy na ulici vyhýbají, často jim i automaticky tykají a chovají se k nim bez respektu. V Domově Sulická, kde se starají o 157 lidí s mentálním postižením, je ale všechno jinak. „Lidé by si měli uvědomit, že se jim kdykoliv může otočit život vzhůru nohama. Praskne jim cévka v hlavě a můžou mít sami poškozený mozek. I takové klienty tu máme,“ říká ředitelka organizace Lenka Kohoutová.

V pražské Krči má Domov Sulická centrálu. Kromě administrativy a dílen tu jsou vytvořené takzvané domácnosti, kde trvale žije asi stovka lidí. V dalších dvou budovách bydlí ostatní klienti.

 

„I když jde o velký kolos, snažíme se o humanizaci péče a dodržování práv klientů. Chceme vytvářet domov, kde my jsme ti, kteří klienty provází jejich životem, ukazujeme možnosti, dáváme na výběr. Je na klientovi, jak se v určitých situacích rozhodne,“ vysvětluje Kohoutová.

Na postu ředitelky je od roku 2014. Domov se prý od té doby hodně změnil. „Nemělo to tu dobrou pověst. Ale podařilo se nám mnohé změnit. Bylo tu hodně ústavních prvků. Snažíme se o individualizaci péče a myslím, že se nám to daří,“ říká ředitelka s tím, že si jak ona, tak zaměstnanci zakládají na tom, že dávají svým klientům možnosti na výběr, co chtějí, co se bude dít atd.

„Je pro mě životně důležité nikomu neurčovat, jak bude fungovat. Je třeba klientovi dávat na výběr a nastavovat mu zrcadlo, nač má právo, ale také to, jaké má povinnosti. Občas je to totiž i tak, že člověk s postižením zná svá práva, ale ta nejsou stejná jako u zdravých. Když pak vyžadujete povinnost, občas se setkáte s velkým údivem. Umíme provázet životem a tam, kde je toho zapotřebí, se umíme o klienta postarat se vším všudy,“ dodala.

V Domově Sulická se snaží fungovat jako v běžném životě se vším všudy! „Kdo je věřící, chodí do kostela, kdo chce, chodí na koncerty, do divadla, jezdí na víkendy či na prázdniny… Snažíme se ukázat, že to funguje jako v běžné společnosti,“ říká Lenka Kohoutová a jako příklad uvádí i pořádání zabijačky. „Pozvali jsme řeznickou firmu, která dovezla prase, dala ho na háky. Skutečně tu byl kotel, kde se vařil ovar, grilovalo se tu maso a spolu s klienty jsme dělali jitrnice a jelita. Bylo to úžasné a příští rok to zopakujeme,“ dodala.

Vše o projektu Srdce pro Vás naleznete: ZDE!!

 VIDEO: Srdce pro vás - LATA

Video
délka: 01:40.72
Video se připravuje ...

Srdce pro vás - LATA Blesk TV

Fotogalerie
4 fotografie