Blesk celý říjen a listopad píše v projektu Srdce pro vás o organizaci Děti patří domů, která pomáhá pěstounům. A podporuje i Lenku, která má v péči těžce postiženého Vojtíška (6) a sourozence Honzíka (5) s Nikolkou (9). Právě díky organizaci není na vše sama, přestože je rozvedená. Vše zvládá bravurně.

„Když na to koukám zpětně, tak ze všeho nejhorší bylo asi odejít po deseti letech z práce, ve které jsem měla jistotu,“ zamýšlí se. Jak sama tvrdí, nemá ráda otázku, proč se stala pěstounkou. Vysvětlení ale nakonec má. „Můj táta si kdysi vzal do péče sestry mé maminky a říkal mi, že byl vůbec prvním pěstounem v Pardubicích,“ vypráví paní Lenka, jež tak o pěstounství uvažovala už jako malá holka. Z prvního manželství má Lenka tři dcery. Nejstarší je šestadvacet let, nejmladší patnáct. Ta prostřední, jedenadvacetiletá, studuje speciální pedagogiku, a tak by se jednou mohlo stát, že půjde stejným směrem jako její maminka.

Paní Lenka chtěla do pěstounské péče původně zdravé dítě, aby mohla chodit do práce. Pak ale potkala jiné pěstounky s postiženými dětmi a změnila názor. Před třemi lety k ní tak přišel Vojta. „Vojta je nevidomé, velmi těžce postižené dítě. Těch diagnóz je víc, ale nemůžu se o nich zmiňovat. Daří se nám vše zlepšovat. Vojta je velký bojovník a už teď daleko přeskočil laťku, kterou mu stanovili lékaři,“ vypráví pěstounka, podle které má s chlapcem pravidelný kontakt jeho biologická matka. Otec se o něj prý nezajímá.

Vojtíšek přišel k paní Lence až deset let po jejím rozvodu, což prý není v dnešní době žádný problém. „Je to více kontrolované a déle to trvá. Ale jde to. Jde jen o to, že kdybych musela třeba do nemocnice, tak abych měla záskok. Ale když si dobře vyberete »doprovodku«, tak vás v tom nenechá plavat,“ říká Lenka a chválí tzv. klíčovou pracovnici Radku Šmardovou z organizace Děti patří domů, která dokáže vyřešit snad všechny možné potíže, jež se pěstounům můžou stát. Dokonce i díky skvělé práci organizace prý uvažuje o dalším dítěti.

Organizace Děti patří domů, jíž se Blesk věnuje celý říjen a listopad v projektu Srdce pro vás, by bez ní neexistovala. Přitom ji ani sama Dagmar Zezulová původně nechtěla vůbec zakládat. Jenže s kamarádkami pěstounkami ani jinak nemohly. „Nikdo se totiž s námi jako s jednotlivci nechtěl moc bavit. Proto organizace vznikla,“ vysvětluje Dagmar Zezulová, která je zároveň lékařkou.

Cíl organizace Děti patří domů je pomoci snížit počet dětí žijících v dětských domovech a kojeneckých ústavech. Organizace pomáhá také pěstounům při péči o sociálně osiřelé děti, aby nemusely vyrůstat v ústavní výchově. „Mnoho těchto dětí má nejrůznější zdravotní limity a hendikepy, jiné bojují se svými strachy a následky špatného zacházení v raném dětství,“ vysvětluje ředitelka organizace Dagmar Gloserová. Spolek má základnu ve Svitavách, ale pomoci dokáže pěstounům v celém Česku. Funguje od roku 2008.

Vše o projektu Srdce pro Vás naleznete: ZDE!!!

VIDEO: Srdce pro vás - LATA

Video
délka: 01:40.72
Video se připravuje ...

Srdce pro vás - LATA Blesk TV

Fotogalerie
3 fotografie