Organizace byla založena roku 1992, a patří tak mezi nejstarší v Česku. „Fungujeme jako ambulantní pracoviště, klienti k nám přichází na konzultace. Provozujeme i linku důvěry. Ta vlastně nahrazuje nedostatek krizových center v Česku,“ řekla Blesku ředitelka organizace Zora Dušková (51), podle níž může nonstop volat kdokoliv z celé České republiky.

Právě to, že je linka důvěry dostupná kdykoliv, považují pracovníci za velmi důležité. „Sexuální zneužívání je téma, na které potřebuje mít volající velké soukromí. Nedá se to řešit ze školní chodby o přestávce,“ říká Dušková, pro kterou je zachování anonymity klienta jednoznačně na prvním místě.

Dětské krizové centrum je také zároveň registrované pro poskytování odborné pomoci obětem trestných činů. „Mnohé situace, kterým jsou naši dětští klienti vystaveni, jsou právě trestné činy,“ vysvětluje ředitelka.

Děti se do centra často dostanou s někým, komu věří. „Obvykle nejprve volají linku důvěry. Mohou ale i rovnou přijít, nejlépe s někým, kdo pomůže překonat ostych – kamarád nebo příbuzný. Někdy chodí i rodiče,“ říká Dušková.

Děti se do organizace dostanou i jinak. „Doporučí nám je spolupracující organizace či instituce. Třeba orgán sociálně-právní ochrany dětí,“ vysvětluje ředitelka a říká i to, že obrátit se na ně mohou lékaři, učitelé či kdokoliv, kdo pozná, že není dítě v pořádku.

Každý případ je unikát

Dětské krizové centrum má ambulanci sice v Praze, ale působnost je celorepubliková. Pokud by dítě z druhého konce Česka nemohlo přijet, i tak mu dokážou v organizaci pomoci.

„Každý případ je unikátní. Kromě odborné péče pomáháme dětem najít dospělou osobu, které by se mohlo se svým trápením svěřit, a ta by to dokázala společně s námi řešit. Dalším krokem je zajistit ochranu před dalším násilím,“ vysvětluje ředitelka.

V Dětském krizovém centru se dokážou věnovat i těm nejmenším dětem. Dokonce i ve věku mateřské školy. Takové děti pochopitelně netelefonují. Do centra je obvykle přivede někdo jiný a jde o velké procento z vyšetřovaných dětí. Horní hranicí je věk 26 let. Podle ředitelky jde o ranou dospělost, kdy chodí klienti řešit své trauma z dětství.

Podle ředitelky nemá žádná jiná organizace v Česku stejnou specializaci jako právě Dětské krizové centrum. Ač je krizových center v Česku několik, na problematiku zneužívaných dětí jsou tu i po pětadvaceti letech stále sami.

LINKA DŮVĚRY

Tel: 241 484 149, 777 715 215

  • Organizace má ambulanci v Praze 4 na adrese V Zápolí 1250/21.
  • Více informací najdete na webu: www.ditekrize.cz
  • Obrátit se na Linku důvěry lze i přes e-mailovou adresu: problem@ditekrize.cz

Chcete pomoci i vy?

Chcete pomoci konkrétní organizaci? Pošlete dárcovskou SMS ve formátu DMS SRDCEPROVAS na telefonní číslo 87 777. Cena 1 SMS je 30 Kč. Více na www.darcovskasms.cz

Můžete poslat i dar převodem z účtu na dárcovské konto 0002160016/5800 projektu Srdce pro vás (je vedené pod Nadačním fondem J&T). Peníze zaslané v konkrétním měsíci vždy poputují k vybrané organizaci, o které se píše.

Fotogalerie
7 fotografií