Postižení znamenalo v minulosti často izolaci v ústavu, který byl od okolí obvykle oddělený parkem obehnaným zdí. To se začalo měnit po roce 1989. Zatímco tělesně postižení se začlenili vcelku rychle, pro lidi s mentálním postižením je to obtížnější. I klienti organizace Vyšší Hrádek, p. s. s., kterou vám v srpnu Blesk představuje v rámci projektu Srdce pro vás, žili v ústavu. Sídlil v historické budově v Brandýse nad Labem, ta předtím sloužila jako slepecký ústav, sirotčinec, domov důchodců...

Od roku 2006 ale začala organizace postupně měnit přístup a připravovat se na velkou změnu. „Jsme první v Česku, kdo prošel úplnou transformací. Od roku 2014 nemáme žádnou ústavní budovu,“ vysvětluje ředitelka Iveta Blažková. Klienti se přestěhovali do rodinných domků a bytů, kde jsou samostatné domácnosti. S každodenní obsluhou jim pomáhají asistenti. „Snažíme se o partnerský přístup. Asistenti klientům poskytují podporu, ale zároveň je povzbuzují, aby se o sebe uměli podle vlastních možností postarat sami,“ popisuje Iveta Blažková.

Do rodinného domku ve středočeských Čelákovicích se z ústavní budovy přestěhovala i Danuše Žižlavská. „Žije se mi tady dobře. Chodíme na zahradu a povídáme si. Pomáhám prát prádlo, věšet ho, pořád je co dělat,“ říká Danuše. Nestěžuje si ani na život v ústavu, kde žila dříve, ale v novém domově je prý víc zábavy. „Nejlíp čas utíká, když můžu chodit na kurzy. Baví mě vaření,“ libuje si.

Oceňuje i to, že když chce navštívit hřbitov, kde odpočívají její blízcí, domluví se s asistentkou a mohou vyrazit. „Jana mě vezme autobusem a jedeme spolu. Zapálíme svíčku a trochu tam poklidíme,“ vysvětluje. Společně s ostatními spolubydlícími chodí i na procházky po okolí.

Služby organizace Vyšší Hrádek, p. s. s.:

  • Chráněné bydlení: Sociální služba pro lidí s mírnějšími formami postižení. Asistenti dochází za klienty do domácností.
  • Domov pro osoby se zdravotním postižením: Služby pro těžce mentálně postižené. Asistenti jsou přítomní čtyřiadvacet hodin denně.
  • Denní stacionář: Ambulantní služba. Vzdělávací kurzy a doprovod klientů na kulturní či sportovní akce a nácviky každodenních činností.

Vše o Srdci pro vás naleznete: ZDE!

Fotogalerie
5 fotografií