Neskutečně zajímavé příběhy mají senioři, kteří navštěvují pražské centrum Elpida. Právě Elpidě se totiž deník Blesk věnuje celý srpen v rámci projektu Blesk Srdce pro vás. Jedním z nich je i Miroslav Havlík.

Do pražského centra Elpida začal docházet kvůli kurzům. „Nechodím pravidelně, ale oblíbil jsem si tu kurzy, především ten počítačový je pěkně zpracovaný. Každý týden mají poradenské hodiny za pár korun, to je taky super, kdekoliv jinde by to stálo stokoruny, tady to stojí třicet korun,“ popisuje kurzy v Elpidě. Sám do Elpidy dorazil i na několik přednášek, kterých se účastnil. „Třeba jsem vyprávěl o rekonstrukci Karlova mostu,“ dodává.

Už jako malý plánoval, že se z něj stane kapitán na plachetnici a obepluje svět. „Asi v pěti letech jsem zjistil, že lodě miluju, tenkrát jsem viděl první na rybníku a hrozně mě fascinovaly. Pak, když jsem byl starší, tak jsem zboural na zahradě altán, abych měl dříví na první lodičku,“ vzpomíná Havlík.

Tahle vášeň mu zůstala a stal se z něj stavitel lodí. „Nyní stavím vnučce Nikolce plachetnici, která bude schopná absolvovat letní Jadran. Bude pro 4 dospělé osoby, certifikovaná a počítám, že tam bude i více dětí. Bude to taková námořní jachta,“ začíná vyprávět o svém koníčku Havlík a rovnou pokračuje o svých prvních »láskách«: „První moje loď se jmenovala Grace podle kněžny Grace Kelly, pak jsem měl Notego, Stardust a pro dceru jsem postavil Hvězdičku, to byl takový serfík.“

Celkem za svůj život postavil asi 5 lodí. Poslední loď, na které pracuje, dává dohromady v Prokopském údolí. „Manželka tam vlastní pozemek s chatičkou, tak tam na tom dělám,“ říká. Nyní počítá s tím, že se stavba poslední lodi vejde do 100 tisíc.

„To jako komplet celá se vším všudy. Se samotnou lodí se musím vejít do 50 tisíc, bez problémů. Nyní je to úplně o něčem jiném, a i proto s tím končím, dříve jsem měl ruce plné puchýřů a záněty šlach, jak člověk pořád šrouboval. Dříve jsme si to vše museli udělat sami, dnes se skoro vše dá už koupit,“ uzavírá povídání o lodi.

Miroslav Havlík zavzpomínal i na dobu, kdy chodil do práce. „Mám za sebou stavby třeba 35 let staré. Ale na co jsem pyšný, tak to je Barrandovský most. Když po něm přejedu, tak se pýchou skoro nevejdu do auta. Když se podívám na ty rozpadlé mosty v Ostravě nebo zvlněnou dálnici a ty miliardové rekonstrukce,“ směje se.

Blesku zároveň prozradil, že v mládí se věnoval atletice. „Běhal jsem 800 metrů a k tomu i dlouhé tratě jako maraton, to jsem byl i v širším národním mužstvu a ve světové padesátce,“ dále vzpomíná.

Zapojte se a pomáhejte i vy

Vzal vás příběh v novinách za srdce? Chcete pomoci konkrétnímu člověku, rodině nebo konkrétní neziskové organizaci? Můžete poslat dar převodem z účtu na dárcovské konto 0002160016/5800 projektu Blesk Srdce pro vás (je vedené pod Nadačním fondem J&T).

Teď to hlavní! Váš dar poputuje VŽDY té organizaci a těm konkrétním lidem v příbězích, které Blesk zveřejní. Pošlete dárcovskou SMS ve tvaru: DMS SRDCEPROVAS na číslo 87 777.

Cena DMS je 30 Kč. Více na www.darcovskasms.cz

Fotogalerie
12 fotografií