„Jsme neskutečně šťastní. Získali jsme speciální stůl s výřezy, který jsme potřebovali. Potom, co vyšel článek v Blesku, se ozval ředitel Karel Dvořák ze Středního odborného učiliště Ohradní a nabídl, že nám ten stůl udělají,“ popsala Blesku ředitelka obecně prospěšné společnosti ALKA Šárka Hájková s tím, že jeden takovýto speciální stůl už klienti využívají.

„Je šest let starý a vyšel nás na 27 tisíc korun. Ten nový je o dost levnější. Zaplatili jsme totiž jen náklady na materiál, takže je to zhruba 3900 korun,“ pokračuje Hájková.

Stůl pro ALKU vytvořili učni v hodinách výuky. „Trvalo to zhruba 14 dní a vše bylo pod dozorem mistrů. Podíleli se i zámečníci, kteří dělali kovové části, a truhláři, kteří vytvořili takto tvarovanou desku. Doprava a vše je v režii učiliště, takže náklady jsou minimální,“ prozradil Vladimír Kovář, technik na učilišti, který včera s kolegou dovezl stůl do Příbrami.

„Pan ředitel a vedení mají velké sociální cítění. A myslíme si, že i formou tohoto vlastně žáky učíme, že solidarita existuje. Už jsme něco podobného vyzkoušeli při povodních, kdy jsme do Zálezlic dělali kompletní kuchyň pro vytopenou rodinu.“

„Já bych touto cestou chtěla poděkovat jak učilišti, tak i Blesku. My bychom za ten stůl opravdu jinak museli zaplatit minimálně těch 27 tisíc, možná i více. Děkujeme moc,“ říká ředitelka Hájková.

Šárka Hájková se Blesku pochlubila i dalším úspěchem: „Kromě toho, že máme tenhle nový úžasný stůl, nám město přikleplo po článcích v Blesku i nácvikový byt, který jsme potřebovali. Takže od července mohou naši klienti začít trénovat, jak to vypadá, když se bydlí samostatně.“ Další novinkou je pak další stůl, který nabídlo učiliště zhotovit.

Příbramská organizace ALKA, o. p. s. poskytuje sociální služby směřující k začleňování osob s lehkým, středním a těžkým mentálním postižením či kombinovaným postižením.

Blesk se jí věnoval minulý měsíc v rámci projektu Blesk Srdce pro vás s cílem získat speciální stůl s výřezy, který je třeba na skupinové činnosti, aby u něj mohli pohodlně pracovat i vozíčkáři. Jeho výrobu odhadovala ředitelka na zhruba 30 tisíc…

Fotogalerie
7 fotografií