Květuše strávila celý svůj dosavadní život na území Prahy 2. Dětství prožila v ulici Na Rybníčku, která se nachází mezi ulicemi Sokolská a Štěpánská. Bydlela tehdy v pavlačovém domě, který už nestojí. Zažila ještě období, kdy byly školy rozdělené, navštěvovala proto dívčí vzdělávací instituci.

Vyučila se jako švadlena, ale dlouho se tím neživila. Její zaměstnavatel si tehdy všiml její šikovnosti a udělal z ní účetní. „Velice mě to bavilo. Dneska bych to už ale neuměla, dnes je už úplně všechno jiné,“ uvedla s úsměvem pro mikrofon Blesk.cz Květuše.

Miluje četbu a notebook

Vitální seniorce se na stáří nevyhnulo tělesné postižení ve formě takzvané neuropatické nohy, kterou neovládá. Kvůli tomu měla dlouhou dobu potíže, když se věnovala svým největším zálibám – četbě a trávení času s notebookem. S tím jí teď však pomohl nový nadační fond „Dvojka srdcem“, který právě zřídila radnice Prahy 2. Květuše od něj dostala polohovací postel.

Video
délka: 02:29

Jednadevadesátiletá Květuše z Prahy 2 o svém dětsví a pomoci, kterou dostala od nadačního fondu. Daniel Vitouš

„Postel mně moc pomáhá, protože se můžu zvednout, sednout si a mohu číst v posteli a dát si nohy nahoru. Když jsem měla jen gauč, mohla jsem jen sedět, nohy jsem měla dole a zábly mě. Protože sedím celý den na vozíku, chodím brzy do postele, abych si mohla číst. Většinou v půl deváté mě to skolí a lehnu si a spím,“ popsala s dalším širokým úsměvem Květuše.

Ta kromě četby miluje čas strávený u notebooku. Dostává a rozesílá maily, než jí zemřela kamarádka, trávila s ní každý den hodinu na Skypu. „Ty maily ale miluju,“ dodala Květuše.

Nadační fond „Dvojka srdcem“ je novou platformou, ve které patrioti Prahy 2 pomáhají potřebným obyvatelům městské části. „Nadační fond nemá žádné ambice rozdělovat velké částky, ale jsou to částky, které pomohou v každodenním životě. Je to pomoc, kde si sousedé pomáhají vzájemně. Nešlo by to bez místních podnikatelů, kterým moc děkujeme, jsou to naši první přispěvatelé. Budeme určitě vyzývat a prosit o pomoc i ostatní,“ uvedla k projektu místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Video
délka: 01:00

Místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) o novém nadačním fondu. Daniel Vitouš

Fotogalerie
3 fotografie