„Bulku v prsu jsem si nahmatala sama a 14 dní odkládala návštěvu lékaře. Přítel mě však přesvědčil, ať navštívím gynekologa,“ prozradila čtyři roky od objevení nádoru Kateřina. Do té doby nikdy na vyšetření ňader u lékaře nebyla. „Nikdy mi to nenabízeli,“ svěřila se.

Video
délka: 02:59.90
Video se připravuje ...

Podívejte se na malou ukázku z přehlídky. Efo

„Léčba byla odporná a vzala mi kus života,“ říkala emotivně. Nejenže jí toho hodně vzala, ale také jí něco do života přinesla. „Od té doby už neřeším malichernosti. Vážím si života,“ pokračovala.  Chemoterapie pro ni byla velmi náročná. „Přibrala jsem 20 kilo během dvou měsíců. Tělo bylo velmi zavodněné,“ popisovala hrůzu, kterou si musela projít. Celou tu dobu chodila do práce, kde ji kolektiv držel nad vodou. Ovšem po každé dávce chemoterapie přišlo náročných deset dní, které strávila doma.

„Měsíc po ukončení chemoterapie mě čekalo ozařování, ale to pro mě byla oproti chemoterapiím procházka růžovým sadem. Jediné, co bylo nepříjemné, bylo spálené prso a každodenní dojíždění,“ prozradila. 

Krutá diagnóza

Vše vypadalo dobře. S přítelem se dokonce začali snažit o miminko. Katka věřila, že už je zdravá. Avšak v září 2014 ji začalo bolet břicho. Lékaři jí tentokrát objevili metastáze na játrech. „Byla to rána,“ vzpomíná.

O dva roky později 2016 Kateřina stále ještě nemá vyhráno. „Žiji krásným životem 
s pocitem, jako bych byla úplně zdravá. Ostatně kdybych nepolykala každý den prášky a nejezdila na kontroly, myslela bych si, že jsem naprosto zdravá. Bohužel tomu tak není. Nemoc, kterou mám, je zákeřná a nevyzpytatelná,“ dokončila.

Kateřina se s návrhářkou Petrou Balvínovou spřátelila.
Autor: Eva Fornálová

Miminko nevyšlo, láska ano

Ačkoli si Kateřina prošla nelehkým osudem, celou dobu při ní zůstal tehdejší přítel. „Letos v srpnu jsem si vzala nejbáječnějšího muže pod sluncem, který mě doprovázel na každou chemoterapii, na každé důležité vyšetření.“

Rakovina Kateřině vzala naději na miminko. „Bohužel už nemůžu mít děti, ale pokud by nám to s manželem bylo umožněno, uvažovali bychom o adopci,“ svěřila se na módní přehlídce Benefashion, kde se zhostila role jedné z modelek pacientek, které se potýkají s rakovinou do 35. roku věku.

Šaty nejen na jednu noc

Netradiční módní přehlídka Benefashion oslavila na Designbloku své desáté výročí. „První přehlídka byla v New Yorku,“ prozradila Iva Kubelková, která večerem provázela. Dvanáct módních návrhářů benefičně vytvořilo modely přímo na míru každé své svěřené modelce, se kterými vytvářeli dané kousky od prvního setkání. 

Pacientky si tak odnesou domů svůj model jako trvalou připomínku toho, že naštěstí stále existuje spousta drahocenných věcí, které nelze koupit za peníze, a mnoho těch, kteří je chtějí darovat,“ řekla tisková mluvčí přehlídky Lenka Čarková.

Karcinom prsu je nejčastější zhoubný nádor v ženské populaci všech vyspělých zemí. V České republice se diagnostikuje přes 7 tisíc nemocným ročně. Projekt 35, na který se snaží přehlídka odkázat, se snaží upozornit na to, že ačkoli je výskyt nejčastější u žen vyššího věku, nevyhýbá se ani mladším 35 let.

Podívejte se, jak to na přehlídce vypadalo:
Fotogalerie
16 fotografií