Spolek na znovuotevření založil sbírku, ve které vybral zhruba 230.000 korun. Zastupitelé před časem změnili změnu územního plánu, která provoz centra oficiálně umožnila. „Jak­mile doběh­nou vešk­eré admin­is­tra­tivní pro­cesy, vrátíme se snad konečně dovnitř a pos­tup­ně i k plno­hodnotné­mu fun­gování,“ uvedl spolek.

Objekt kasáren převzal začátkem loňského roku od státu pražský magistrát a jeho správu má na starosti městská firma Trade Centre Praha (TCP). Město plánuje celkovou rekonstrukci rozsáhlého objektu a jeho využití pro různé účely, mohly by tam vzniknout byty, kulturní centrum, technologický park nebo školské zařízení.

Podle mluvčího TCP Ondřeje Šrámka otevření nádvoří nic nebrání, protože spolek má stále platnou smlouvu o výpůjčce. Mluvčí Prahy 8 Martin Šalek řekl, že z pohledu stavebního úřadu je využití nádvoří pouze se stany také v pořádku.

Centrum v minulosti čelilo kritice některých místních obyvatel kvůli hluku. Chtějí ho řešit jak provozovatelé, tak městská firma. „Společnost TCP spolupracuje s odborníky v oblasti měření a regulace hluku s cílem zajistit, aby jakýkoli budoucí provoz v areálu Kasáren Karlín nejen plně respektoval platné právní předpisy, ale šel i nad jejich rámec ve snaze minimalizovat hlučnost,“ uvedl Šrámek.

Spolek Pražské centrum oslovil sousedy dopisem, podle kterého bude občerstvení na nádvoří otevřeno od 10:00 do 23:00, prostor se uzavře o půlnoci. Venkovní koncerty budou maximálně tři do roka. „Pokud dostaneme opět možnost promítat letní kino, tak plánujeme hrát pouze do sluchátek, takže nebude produkovat už vůbec žádný zvuk,“ uvedli dále provozovatelé.

Historický objekt karlínských kasáren pochází z 19. století, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Budova je od roku 1958 památkově chráněná. Stát se v minulosti snažil areál opakovaně prodat, ale bez úspěchu.

Fotogalerie
8 fotografií