V srdci památkové rezervace zapsané do UNESCO, přímo před staroměstským orlojem, doslova syčela časovaná bomba. Demolice restauračních zahrádek, které měli majitelé odstranit již před dvěma lety, a místo toho v nich dál vydělávali na turistech, minulý týden ukázala, že byly napojeny na plyn. Rozvody byly provedeny přímo pod dlažbou. „Rozvody byly s největší pravděpodobností zbudovány načerno a bez povolení. Konstrukce, k nimž bylo plynové vedení připevněno, nebyly schváleny ani památkáři, ani stavebním úřadem,“ potvrdila zjištění Blesku už v neděli mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.

Pod svícnem tma

Jak je možné, že si restauratéři bez povšimnutí rozvedli plyn, jak potřebovali? Staroměstské náměstí kontrolují policejní hlídky a navíc je prošpikováno kamerami. „Kamer je několik stovek. Je nereálné, aby operátor sledoval každou 24 hodin denně. Navíc na místo, o kterém je řeč, kamera nevidí,“ uvedl mluvčí strážníků Zdeněk Modálek. Mohlo by se zdát, že se jim »samodomo« zlepšovák, který napájel ohřívače a zaručil možnost »rejžovat« i v chladných měsících, podařilo utajit. Jenže…

Video
Video se připravuje ...

Odstraňování nelegálních zahrádek na Staroměstském náměstí. (25. září 2024) Blesk.cz - David Malík

Zastupitelka Kristýna Drápalová (Praha Sobě) Blesku řekla, že úředníci o rozvodech zbudovaných načerno věděli. „V roce 2022 jsem s Adamem Scheinherrem dávala podněty stavebnímu úřadu, památkářům, odboru dopravy. Ale nedělo se vůbec nic,“ tvrdí s tím, že nebezpečných míst byla na náměstí řada. „Plyn tam mělo vyvedeno mnohem víc restaurací, ale ty to už likvidovaly letos v březnu,“ řekla.

Jak se k tomuto tvrzení postavil magistrát? Nijak. Blesku do uzávěrky na dotazy neodpověděl. Jde o vtip? Zareagovala jen Praha 1 a její komentář vzbuzuje silně hořký úsměv. Úředníci v kontrolních zprávách podle mluvčí městské části Karolíny Šnejdarové jen popisovali, zda jsou předzahrádky provedené jako demontovatelné, či pevně spojené se zemí. „V současné době bude provedena prohlídka, jejímž cílem bude ověřit, zda jsou pod dlažbou instalovány rozvody či konstrukce,“ uvedla v pondělí. 

Kdo bude pykat?

Přestože byly ve hře životy lidí, policie případ neřeší, alespoň zatím. „Žádné oznámení o nepovoleném rozvodu plynu na Staroměstském náměstí jsme nepřijali, tudíž se ničím takovým nezabýváme,“ řekl její mluvčí Richard Hrdina. Kdo za neskutečný šlendrián tedy bude pykat? Kolik podobných přípojek může v Praze a celém Česku být?

Mohlo dojít ke vznícení nebo výbuchu

Odborníci mají jasno, bylo velkým štěstím, že nedošlo k nehodě. „Potrubí je uloženo velmi mělce. Podle závazných předpisů může být rozvod uložen alespoň 60 cm pod povrchem, se souhlasem distributora plynu, a když je plynové potrubí v chráničce, což není tento případ, může být uloženo 25 cm pod povrchem chodníku,“ konstatoval soudní znalec Vít Klein a dodal: „Takto provedený rozvod plynu je velmi nebezpečný, hrozilo zde mechanické poškození rozvodu, a tím by mohl být poškozen a mohlo by dojít k úniku plynu a případnému vznícení nebo výbuchu.“

Dva roky měli výpověď

Zahrádky patřily společnosti K.V.P. Gastro, která dostala od města výpověď už v červnu 2022, protože nesplňovala podmínky pronájmu. Rozporovala ji u soudu, ten ji loni na podzim pravomocně potvrdil. Proč stavby zmizely až po dalším roce a firma dál vydělávala? Podle Giancarla Lambertiho (TOP 09) z finančního výboru Prahy 1 se městská část musela ujistit, že neporuší zákon a může je nechat odstranit. K tomu došlo minulý týden. Na místo musela dorazit i výjezdovka plynařů, když ze země vykoukly neznámé plynové trubky. „Provedli jsme uzavření plynu, aby mohlo dojít k bezpečné demontáži odběrných zařízení na předzahrádce objektu,“ uvedl Jan Srb, mluvčí Pražské plynárenské Distribuce.

Fotogalerie
53 fotografií