Sbírku založila kamarádka vdovy po zesnulém psychologovi, cílem byla desetimilionová částka. Po několika dnech ale sbírku stopla, a to kvůli negativním reakcím, které se na hlavu truchlící vdovy snesly. Ty zarazila jednak vysoká částka, kterou zakladatelka chtěla rodině pomoci, jednak se začaly objevovat pochybnosti o majetkových poměrech rodiny - manželka zesnulého psychologa Ptáčka totiž podle katastru spoluvlastní byt v Praze a také pozemek v klatovském okrese.
„Hlavním účelem sbírky bylo zabezpečit tři malé děti, pro něž je tato situace velmi náročná, a poskytnout jim potřebné zázemí do budoucna. Sbírka byla relevantní také vzhledem k majetkovým okolnostem rodiny – dům je zatížen hypotékou a byt je předmětem dlouholetého majetkového sporu, což rodině neumožňuje s ním nakládat. Peníze, které již byly darovány, budou využity v souladu s původním cílem sbírky,“ vysvětlilo nejprve 7. září Donio.
O pět dní později se ke všemu vyjádřila také Hana Ptáčková. „Dne 3. září se nám obrátil svět naruby. Po dvou dnech čekání, v němž se střídal strach s nadějí, se naplnila naše nejhorší očekávání. Radek, který byl pro nás středobod vesmíru, se už nikdy domů, kde na něj čekají tři děti a já, nevrátí. Stále je tomu těžké uvěřit, pořád doufáme, že je to jen zlý sen. Uvěřit, že je to naše nová realita, nám bude trvat dlouho,“ uvedla v dojemném prohlášení, v němž o svém muži píše jako o milujícím partnerovi, příteli i člověku, který se vždy snažil pomáhat druhým.
Psycholog Ptáček o konci školního roku. Proč se děti bojí vysvědčení? Bára Holá
„Radka jsem znala dvacet let. Byli jsme nejlepší přátelé, milovali jsme se, podporovali se navzájem… vždy tady byl pro mě a já pro něj. Byl moje jistota, že je svět v pořádku, a pokud budu potřebovat nějakou odpověď, on ji vždycky najde. Naše tři děti v něm měly superhrdinu, který všechno zařídí a vyřeší. Náš svět teď má v sobě velké prázdné místo, s nímž si nevíme rady,“ popsala.
Vážná nemoc
Radek Ptáček podle ní před šesti lety prodělal vážnou nemoc, kvůli níž trpěl chronickými zdravotními potížemi, jež se stupňovaly, a psycholog se prý nedokázal smířit s tím, že tu nemůže být pro všechny v takové míře, na jakou byl zvyklý. „Naopak se snažil o to víc, šel přes hranice svých sil. O jeho boji se zdravotními problémy věděli jen jeho nejbližší, jak si to přál. Dál žil všechna svá poslání na mnoha místech a s mnoha lidmi: jako univerzitní profesor, jako klinický psycholog, jako lektor, jako odborník na duševní zdraví, jako bojovník proti násilí na dětech,“ uvedla s tím, že jeho nejbližší na něj naléhali, aby zvolnil a využil pomoc, to on ale odmítal. „Bojoval se svými vnitřními démony statečně, ale svůj boj nakonec vzdal,“ napsala s tím, že i skvělý odborník a zdánlivě dokonalý psycholog byl jen zranitelná lidská bytost.
„Já jako matka se nyní snažím maximálně fungovat, abych mohla být oporou pro své děti, i když je to nadlidský úkol a moc to bolí,“ dodala.
Majetkové poměry
Vyjádřila se také k negativním reakcím na sbírku a komentářům, které pouzkazovaly na její údajný majetek. Uvedla, že ač byl Ptáček mediálně známý, často pracoval bez nároku na odměnu, a rodina nebyla tak dobře finančně zajištěna, jak se mohlo zdát. Jejich dům byl financován hypotékou, z níž většina není splacena. „Z katastru nemovitostí je dohledatelné mé spoluvlastnictví bytové jednotky v Praze. Bohužel vzhledem ke spornému spoluvlastnictví, které se nedaří uspokojivě vyřešit, je tato neprodejná a nevyřeší naše aktuální potíže. Pozemek v okrese Klatovy je pouze kousíček orné půdy bez možnosti reálného využití,“ vysvětlila.
„Ráda bych poděkovala všem, kteří mne od začátku těchto bolestných dní kontaktovali se slovy podpory a útěchy, s hezkými momenty, které s Radkem zažili, s nabídkou pomoci. I jen to, že jste mi napsali, pro mne hodně znamená,“ dodala závěrem.
Pátrání po elitním psychologovi Ptáčkovi bylo vyhlášeno v neděli 1. září, o dva dny později byl nalezen mrtev v jednom z hotelů v pražské Vinohradské ulici.
Pokud máte psychické potíže či jakékoliv trápení, obraťte se na odborníky například na Pražskou linku důvěry (222 580 697) nebo Linku první psychické pomoci (116 123).