Seznam Zprávy napsaly, že kvůli situaci po policejní razii se schází dozorčí rada a nejvýznamnější akcionáři společnosti. Dva hlavní představitele firmy - zakladatele a majitele Xixoio Richarda Watzkeho a šéfa představenstva Henryho Ertnera - policie v úterý zadržela a jsou dál v cele předběžného zadržení. Společnost současně ujistila držitele tokenů, že jejich majetek je v bezpečí. Je uložený na tzv. blockchainu, který Xixoio vyvinulo. Seznam Zprávy citují z prohlášení firmy, které je neveřejné; oficiální tiskovou zprávu by mělo Xixoio vydat během středy.

Společnost uvedla, že policie ji podezírá, že za získané peníze od investorů nic nevyvíjí a navíc tyto peníze investuje do kryptoaktiv. „Proběhly domovní prohlídky a předběžné několikahodinové výslechy u celé řady zaměstnanců, akcionářů, obchodníků a dalších partnerů společnosti. Všichni jsme poskytli plnou součinnost, poskytli jsme veškeré dokumenty, abychom narovnali skutkovou podstatu věci,“ uvedlo v prohlášení Xixoio.

„Ze strany vyšetřujících orgánů dále dochází k masivnímu nepochopení našeho byznys modelu a tokenizace jako takové, a to bohužel i v kontextu jasně definované evropské regulace digitálních aktiv a související legislativy,“ napsala firma. Cílem firmy je vzniklou situaci vysvětlit a využít ji k očištění svého jména, tokenizace jako takové a také komunity, která za společností stojí, dodala společnost Xixoio.

Před rokem Česká národní banka (ČNB) varovala veřejnost před investicemi do tokenů a výslovně zmínila právě Xixoio. Z prezentace firmy mohli lidé získat mylný dojem, že obchodní model společnosti a její podnikání jsou bankou schválené nebo alespoň zčásti regulované, uvedla tehdy centrální banka.