Muž pracoval paralelně ve FN Motol na pozici zdravotní sestry zhruba tři roky, přes dva roky jako záchranář u Zdravotnické záchranné služby Asociace samaritánů ČR v Kralupech a zhruba osm měsíců u DavepoMedevac.

Při nástupu předložil doklad o absolvování vysokoškolského vzdělání v Německu a maturitní vysvědčení ze zdravotnické školy v Ostravě, podle nějž vystudoval obor praktická sestra, ukázalo se ale, že je nejspíš falešné. Zjistil to ředitel DavepoMedevac David Veselý. Dokument, který mu muž předložil letos na jaře, když k záchrance nastupoval, ředitel poslal škole, kde měl muž studovat.

„Odpověděli, že na maturitním vysvědčení jsou nesrovnalosti. Měli k němu osm připomínek. Zároveň uvedli, že sice na škole studoval, ale pravděpodobně jiný obor,“ řekl deníku Veselý. Skutečný obor, který vystudoval, má být zubní technik. Falešný záchranář u DavepoMedevac pracoval na dohodu jednou až dvakrát měsíčně, jezdil jako zdravotník při asistenci na různých akcích.

Veselý pak kontaktoval FN Motol i záchranáře v Kralupech a o problému jim řekl. Všichni s ním rozvázali pracovní poměr, obě záchranky podaly trestní oznámení a Motol ho také hodlá podat. „Zaměstnanec u nás pracoval jako praktická sestra pod odborným dohledem všeobecné sestry a poskytoval ošetřovatelskou péči. Nedošlo k žádnému poškození pacientů a při jeho působení jsme nezaznamenali ani podanou stížnost,“ napsala deníku mluvčí Motola Danková.

„Teprve teď ověřujeme, jestli měl, anebo neměl uznané vzdělání z Německa. Pořád nemám zprávu, zda toto německé vzdělání, které by profesi záchranář odpovídalo, je platné, či není,“ nechal se slyšet ředitel FN Motol Miloslav Ludvík.

Podle ředitele stanoviště záchranky v Kralupech Tomáše Mouchy muž naštěstí pracoval tak, jak měl, nebyly s ním problémy. „Přijde mi to jako neskutečná, nehorázná drzost. Ten člověk by se měl zamyslet nad případnými důsledky svého jednání. Podvedl celou záchranku, všechny své kolegy, kteří mu věřili,“ uvedl. K podvodu se podle něj muž přiznal.

Na pravidla se bude dohlížet

Podle statutárního náměstka středočeské hejtmanky Pavla Pavlíka (ODS) se na nesrovnalosti v dokladech přišlo během běžného úředního postupu. Kraj hodlá důsledně dohlížet na to, zda se zaměstnavatelé působící ve zdravotnictví chovají podle pravidel. „Budeme kontrolovat nastavené procesy u všech poskytovatelů zdravotní péče,“ uvedl Pavlík pro Deník. Kralupští záchranáři se s ohledem na probíhající vyšetřování k celé kauze nebudou vyjadřovat, intenzivně se jí ale zabývají.

Video
délka: 00:37.38
Video se připravuje ...

Záchranáři 12. května na Mezinárodní den zdravotních sester rozezněli houkačky na počest všech zdravotníků. David Malík

Fotogalerie
23 fotografií