Nepochopitelný čin pobouřil pražské Kunratice. V uplynulých dnech někdo pokácel tři zdravé javory, které rostly kolem nově umístěného billboardu. „Dostali jsme hlášku, že někdo na Vídeňské pokácel tři stromy okolo reklamního zařízení, které navíc na svou existenci nemá jakékoli povolení (lidově černá reklama),“ popsala na svých facebookových stránkách městská část Kunratice.

Stromy byly podle radnice vysázeny zhruba před 15 lety, měřily 5 až 6 metrů a byly naprosto zdravé. „Žádné povolení na kácení těchto stromů nebylo vydáno ani neproběhla ohláška o kácení, na kterou by mohl úřad reagovat zákazem,“ dodala radnice.

Úřad vše nahlásil na policii, ta se teď případem zabývá. „Škoda je vyčíslena na 105 tisíc korun, věc kvalifikujeme jako poškození cizí věci a po pachateli intenzivně pátráme. Pokud by měl někdo jakékoliv informace k případu, prosíme, aby se obrátil na linku 158,“ řekl Blesku policejní mluvčí Jan Daněk.

Vzhledem k tomu, že byly vykáceny právě tři stromy, které bránily ve výhledu na nově osazený billboard a ostatní na místě zůstaly, spekulují místní o tom, že právě reklama byla důvodem pro jejich nelegální odstranění. „Jestli spolu reklama a pokácené stromy souvisí, nebo je původ zcela jiný, musí vyšetřit policie,“ dodává městská část s tím, že napáchané škody na stromořadí už reálně nic neodčiní a že je pro ni celá záležitost nepochopitelná. 

Reklamu si na billboardu pronajala firma Profimet, ta se však od činu distancovala. „Tuto reklamu máme koupenou u společnosti Eurobillboard, která okolo Vídeňské ulice hojně inzerovala reklamní plochu. Vzhledem k tomu, ze společnost Eurobillboard si tuto plochu pronajimá od subjektu, který ji zřejme nemá řádně pronajatou, s nimi ukončujeme spolupráci. Nastalá situace se stromy nás velmi mrzí,“ uvedla za Profimet Lucie Englišová. 

Čí je billboard?

Blesk hovořil s firmou Eurobillboard, reklamní agenturou, která firmě Profimet plochu pronajala. Ta si podle slov jejího jednatele a spoluvlastníka Antona Fischera pronajímá billboardy po celé České republice a umisťuje na ně reklamy svých klientů, v tomto případě firmy Profimet. Vlastníkem zmíněné reklamní plochy ve Vídeňské je ale společnost Edge reality s.r.o.

Kontaktovali jsme provozovatele billboardu, společnost Edge reality, která ho vlastní a umisťovala ho pro nás, a chtěli po nich dokumenty o povolení k umístění a ke kácení, nic z toho jsme zatím neobdrželi. Nemohu je však z ničeho obviňovat, zatím se k tomu nevyjádřili,“ uvedl Fischer. Blesk požádal o vyjádření prostřednictvím mailu také vlastníka billboardu, na otázky dostal strohou odpověď v ruštině: „Naši spolupracovníci nekácejí stromy, starají se o to, aby reklamní zařízení správně fungovalo.“

Podle místostarosty Kunratic se nejedná o první případ nelegální reklamy, který se v městské části v poslední době objevil. „Nelegální vizuální smog se nám v Kunraticích hodně rozmohl, ve Vídeňské ulici vyrostlo takových billboardů hned několik,“ řekl Blesku místostarosta Ivan Hýža (Hnutí Praha-Kunratice) s tím, že se radnice snaží o jejich odstranění. Zmíněný nelegální billboard ve spolupráci s Technickou správou komunikací nechá městská část odstranit.

Video
délka: 02:10.16
Video se připravuje ...

Jako z apokalyptického filmu: Hasiči odklízeli padlý strom, když se zvedl vítr a kolem popadalo 20 stromů! Facebook

Fotogalerie
6 fotografií