Pracoval na stavbě na Tachovském náměstí v Praze 3, když najednou dostal ránu elektrickým proudem! Mladý dělník (25) se okamžitě sesunul k zemi. Jeho kolegové bleskově zavolali na tísňovou linku. Hlášení operačního důstojníka v pondělí kolem druhé zaslechla hlídka cizinecké policie, která se nacházela poblíž. Během dvou minut dorazila na místo, vchodové dveře ale byly zamčené. Policisté ale dobře věděli, že teď jde o vteřiny, a tak vyrazili dveře. Bytelné mříže, které našli za nimi, už naštěstí přišel odemknout jeden z dělníků.

Rychle spěchali do čtvrtého patra, kde spatřili na zemi ležet bezvládného mladého muže. Pohled to byl otřesný. „Byl bledý, nereagoval, měl fialové rty, a podle těchto ukazatelů zřejmě i zástavu srdeční činnosti,“ popsala policejní mluvčí Eva Kropáčová. „Muž nereagoval, nejevil známky života, proto jsme okamžitě začali s resuscitací,“ popsal jeden ze zasahujících policistů-hrdinů. „Jeden z policistů začal s nepřímou srdeční masáží, druhý pak připravoval defibrilátor. Třetí z hlídky pak začal provádět umělou plicní ventilaci resuscitačním vakem z osobní výbavy,“ popsala mluvčí s tím, že defibrilátor podal jeden elektrický výboj na obnovu činnosti srdce.

„Nebýt jich, nepřežil by“

Zanedlouho se ke statečným policistům přidala další hlídka a záhy nato i záchranáři. „Policisté tak spolu s nimi pokračovali v resuscitaci dalších 14 minut, než dokázali obnovit základní životní funkce mladého muže,“ uvedla mluvčí. Jen co byl stabilizovaný, v transportní vaně mladíka přepravili do sanitky. Odtud už nebohý muž putoval do nemocnice.

„Díky skvělé spolupráci s policisty se povedlo obnovit oběh do 14 minut. Chtěli bychom jim moc poděkovat, i za pacienta, protože nebýt jich a nebýt tak vysoké kvality spolupráce, tak by pacient nepřežil,“ řekla lékařka, která muže na místě ošetřovala.

Celé neštěstí podle prvotních informací způsobil vadný kabel, kterého se dělník při práci na půdě dotkl. „Policisté z místního oddělení tak budou prověřovat také to, jestli na místě byly dodrženy všechny podmínky bezpečnosti práce,“ dodala mluvčí.

Video
délka: 07:21.88

Policisté zachránili život muži, který dostal ránu elektrickým proudem. PČR, David Malík

Fotogalerie
12 fotografií