O průběhu porodu ředitele Bobka, který nemohl být na místě, informoval kurátor savců Pavel Brandl. První zprávu Miroslav Bobek dostal krátce po půl třetí ráno. „Vypadá to na začátek porodu. Tj. za 30 min nebo za několik hodin máme slůně venku,” popsal Brandl situaci z místa.

Delší půlhodinka

Tamara slůně porodila 27. března ve 3.11. „Je venku. Živé, ale nestojí,” psal dál kurátor. Sloní novorozená holčička se začala stavět o několik minut déle. Ve 3.44 už na nohou stála úplně. 

 

První den na světě!

V sobotu se pochlubil na sociálních sítích dalšími záběry z prvního dne slůněte na světě vrchní chovatel slonů Martin Kristen. Na jednom z videí je vidět, jak si slůně užívá přítomnost maminky Tamary a „tety” Janity, které si pohazují pískem. Vrchní chovatel slonů pak natočil i to, jak se slůně začíná zajímat o okolí a pohrává si s větví.

 

 

Slůňata v pražské zoo

Samice slona indického Janita a Tamara přivedly na svět už v roce 2016 Rudolfa a Maxmiliána, první slůňata počatá a narozená v Praze. Maxmilián a o půl roku mladší Rudolf brzy oslaví čtvrté narozeniny a už dnes váží každý více než tunu. První slůně narozené v pražské zoo za její více než osmdesátiletou historii byla sloní samička Sita. Na svět přišla v únoru 2013. Její matka Donna se do Prahy dostala v roce 2012 z Rotterdamu již březí.

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. Nyní jich návštěvníci mohou vidět sedm. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské zoo. Vedle Janity, Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích.

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni i vyhřívaný bazén.

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Do zoo loni zavítalo 1 456 526 návštěvníků. O více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat. Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze.

Fotogalerie
11 fotografií