Vítr, který znovu sužuje Česko, je srovnatelný s orkánem Sabine. V Praze byl nejsilnější v neděli večer a přes noc, dosahoval rychlosti až 110 km/h.  

Výstraha meteorologů před silným větrem začala platit v neděli v 11:00 dopoledne až do pondělního rána. „Od neděle do pondělního rána zasahovali pražští hasiči u celkem 33 událostí, spojených se silným větrem. Jednalo se o uvolněné plechy a popadané stromy, v několika případech na osobní auta,“  uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka krátce po sedmé.

Nejvážnější případ se stal v Cimburkově ulici na Žižkově - tam kolem půlnoci spadla část rozestavěné střechy dolů na auta, která poškodila. Policie musela ulici uzavřít. „Hasiči na střeše zajistili zbytky poškozené střechy a celý ten případ předali policistům, kteří vyrozumí stavební firmu,“ dodal Kavka.

V okolí Prahy byla situace horší. „Do dnešního rána jsme zasahovali u 293 událostí. Z toho přes 240 v souvislosti se silným větrem,“ uvedli v pondělí ráno středočeští hasiči na Twitteru. Ve Slušticích u Prahy začala vpodvečer hořet tráva u vrakoviště, hasiči kvůli větru vyhlásili druhý stupeň poplachu.

V Praze od nedělních 16:13 nejezdí přívoz P8, jenž spojuje Císařský ostrov a Troju. Kvůli varování před silným větrem zůstal v neděli zavřený průhonický park. Ten se stále vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se prohnala Českem minulý týden. Vítr v parku vyvrátil nebo poškodil zhruba 90 stromů, většinou smrků ztepilých. V několika případech se nápor větru podepsal i na vzácnějších a starších stromech, například na dubu celokrajném, jenž byl na Podalpinské louce vysazen kolem roku 1925, dubu letním starém přes 120 let a červenolistém buku lesním, jedli ojíněné nebo jedli obrovské, jejichž stáří bylo okolo 80 let. Areál musel být dočasně uzavřený.

Video
délka: 00:15.30

Vítr dorazil 10. února nad ránem do Prahy. Martina Neckářová

Jak se chovat?

Meteorogolové na webu radí lidem omezit pohyb venku i jízdy autem, nezdržovat se a neparkovat v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. „Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu," uvádí. Před silným větrem doporučují zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty a omezit pohyb venku i jízdu autem, když už se autem vydáte, jeďte maximálně opatrně a pomalu.

Sledujte radar Blesku.

Fotogalerie
27 fotografií