Ožehavé téma dětských exekucí se nyní řeší také na celostátní úrovni. V poslanecké sněmovně bojuje s děsivou praktikou poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO), který byl také iniciátorem zastavení dětských exekucí v Praze: „Jsem rád, že se nám to téma podařilo rozhýbat, dostat ho do prostoru a ukázat, že je tady něco tak nemorálního v takovém rozměru. V České republice je několik tisíc dětských exekucí, a proto jsem rád, že se nám téma podařilo prosadit i na území Prahy,“ komentoval první výsledky pražské koalice.

Zjistit, které městské firmy zavdali podnět k podání exekucí na děti mladší 15 let, nebylo nic jednoduchého. Radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (Spojené síly pro Prahu) požádala o pomoc Exekutorskou komoru, od níž se dozvěděla, že z pražských městských firem všechny exekuce vede pouze Dopravní podnik.

Zastavení exekucí

Podla radní je „je takovéto vymáhání dluhů nehumánní a nemorální. Od té doby realizujeme tuto záležitost s Dopravním podnikem, který už 124 exekucí zastavil na základě usnesení zastupitelstva a rady. Zbývá posledních 40 dětských exekucí, jež vznikly před rokem 2008,“ komentovala postup.

Podle náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) dostávaly děti před rokem 2016 pokuty, když neměly platný jízdný doklad. Teď už přibližně dva roku jezdí děti do 15 let MHD zdarma. Do budoucna by již Dopravní podnik neměl vymáhat exekuce do 15 let věku. Podle Kordové Marvanové je však možné, že jsou dětské exekuce, o nichž stále neví, a proto vyzývá obyvatele, aby se přihlásili. „Pokud jsou v tíživé situaci kupříkladu kvůli jízdnému i senioři, můžou se nám samozřejmě ozvat a my budeme jejich problém řešit,“ sdělila radní pro Blesk.cz.

Exekuce v republice

Na celostátní úrovni se nyní řeší dva zákony. První je novela insolvenčního zákona, která prošla sněmovnou i senátem v prvním čtení. Týká se toho, že u dospělých, kterým vznikly dluhy ještě před dosáhnutím plnoletosti, tak je možné, je částečně oddlužit jako zvlášť zranitelné osoby. Změna občanského zákoníku řeší to, aby za dluhy do 15 let nesli odpovědnost zákonní zástupci: „V této chvíli to prošlo prvním čtením, vedou se k tomu debaty a ministerstvo spravedlnosti připravuje svoji verzi na základě zkušeností z Německa a Rakouska,“ prozradil Patrik Nacher (ANO).

Fotogalerie
8 fotografií