To nevymyslíš! Dva chlapci se rozhodli na okamžik proměnit ve stěhováky a převézt kulatý stůl Prahou. Jenže na rozdíl od profíků neměli větší auto, se kterým by to byla hračka, a tak se rozhodli použít to, co bylo po ruce - maličký černý vůz. Ale ouha. Při nakládání se nejspíš dost zapotili, aby nakonec zjistili, že stůl je na kufr pidivozítka příliš široký. Dumali, jak to provedou, když náhle někdo dostal ten spásný nápad, který by mohl hravě konkurovat večerníčkům s Patem a Matem. 

Jeden z nich si sedl do kufru, stůl si položil deskou na klín tak, jak to šíře kufru dovolovala, jednu ze čtyř nohou stolu, trčících do vzduchu, čapl rukou, a aby mu nábytek nesjížděl dolů, ještě ho pro jistotu jistil z druhé strany svou vlastní nohou v žabce. Druhý sedl za volant, a takhle „zabezpečení“ se vydali do ulic velkoměsta. V ulicích Letné způsobil bizarní úkaz v úterý v podvečer pozdvižení, na Strossmayerově náměstí je kolem půl sedmé večer vyfotil náhodný kolemjdoucí, který Blesk.cz poskytl fotky.

I když celá situace působí jako z grotesky a vzbuzuje minimálně úsměv, ve skutečnosti to zas taková sranda nebyla - z hlediska bezpečnosti provozu totiž bylo špatně snad všechno. „Při přepravě nákladu obecně platí, že nesmí omezovat ani ohrožovat řidiče. Tady je ale řidič přinejmenším omezen,“ komentoval pro Blesk.cz dopravní expert Roman Budský z platformy Vize 0. „Samotný náklad pak nesmí omezovat bezpečnost provozu. Reálně hrozí, že by při takovémto způsobu přepravy mohl například zachytit chodce a vážně ho zranit,“ uvedl Budský další možná nebezpečí.

Kromě toho, že týpek za volantem přes stůl a a kámoše neviděl dozadu, nebyl ani náklad označený - pokud totiž přesahuje víc než o metr, což v tomto případě nejspíš splnil, musí ho označovat praporek o velikosti 30krát 30 centimetrů. O tom, jestli řidiči jedoucí za „stěhovákem“ viděli na zadní světla, se lze jen dohadovat, jisté ale je, že registrační značka vidět nebyla. „Vozidlo přitom musí mít dobře čitelnou registrační značku,“ doplnil expert, podle kterého je celá situace hodně bizarní a nebezpečná. „Něco podobného lze možná občas vidět na vesnicích, kde si sousedi večer potají přepravují náklad, ale ve velkém městě, natož prakticky v centru Prahy, jsem ještě nic takového nezažil,“ uvedl.

Pokuta a zákaz řízení

Kluci měli z pekla štěstí, že po cestě nezpůsobili vážnou dopravní nehodu. Netradiční jízda unikla také pražským strážníkům. „Městská policie v úterý žádný takový případ neřešila ani nepřijala v dané věci oznámení na tísňovou linku,“ řekla Blesk.cz mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová. Jinak by hochy kutily čekalo pořádné martyrium, za které by podle Budského mohli dostat pokutu ve výši 5 až 10 tisíc korun a navíc zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Body by je to ale nestálo.

Fotogalerie
3 fotografie