Dbalého i jeho někdejšího náměstka Michala Toběrného uznal soud vinnými ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, z praní špinavých peněz, z porušování povinnosti při správě cizího majetku a z přijímání úplatků. Za tyto činy hrozilo oběma mužům až 12 let za mřížemi. Bývalý primář chirurgie Toběrný má jít do vězení na osm let, k tomu dostal pětimilionový peněžitý trest.

Obžalovaní podle rozsudku ovlivnili dvě nemocniční zakázky z roku 2009 - tendr na digitalizaci chorobopisů a nákup Leksellova gama nože. Dbalý měl z obou zmanipulovaných tendrů majetkový prospěch, do jeho kapsy šlo údajně přes 27 milionů korun. Podle rozsudku by měla nemocnice od obžalovaných získat zpátky jako náhradu škody téměř 63 milionů.

Usvědčil ho vlastní deník

Při prohlídce Dbalého bytu nalezli policisté v jeho počítači elektronický deník. Jeho součástí byly i fotografie, na nichž byl bývalý ředitel pózuje s balíky peněz. Podle lékaře šlo o fikci či legraci. Tomu ale soudkyně neuvěřila: „Tento elektronický diář poskytuje zcela pravdivý obraz o tom, jaké poměry v tehdejší době ve zdravotnictví panovaly včetně způsobů nezákonného obohacování,“ řekla soudkyně Silvie Slepičková.

Podle soudu si neurochirurg Dbalý s nevšední důsledností zapisoval nejen časy a výsledky schůzek, ale i to, jaké přijal benefity, a to zejména peněžní úplatky. Ty nazýval anglickým hovorovým výrazem pro peníze - moolah, případně moo.

Dbalého tvrzení, že fotografie měly sloužit k tvorbě zábavného novoročního přání, soudkyně odmítla. Jednak poznamenala, že některé ze snímků vznikly v dubnu, jednak označila za nevěrohodné, že by ředitel známé a prestižní nemocnice rozesílal přání, na kterém stojí u peněz oblečen jen do spodního prádla a rukavic.

„Myslím si, že se moc často nestává, že by při odůvodňování rozsudku předsedkyně senátu předváděla přímo důkazy, a myslím, že to potvrzuje, že (...) jediný důkaz, kterému byla věnována pozornost, byl právě ten diář. Těch důkazů skutečně hodně není, ten důkaz je opravdu jediný, což považuji za skutečně špatně,“ reagovala před novináři lékařova právnička Katarína Kožiaková Oboňová. Její klient na vyhlášení rozsudku nedorazil.

Přišel si až na 27,8 milionů korun

Soud poukázal i na to, že policie u Dbalého zajistila ručně psanou listinu nazvanou „moo“, která obsahuje soupis různých osob a částek. Při dokazování se zabýval také tím, kolik peněz si Dbalý a jeho manželka mohli reálně vydělat za dobu, kdy byli zaměstnáni. Dopočítal se k částce 25 až 26 milionů hrubého platu, tedy 18 milionů čistého, od které by bylo nutné odečíst ještě náklady na domácnost a další životní výdaje. 

Podle nepravomocného verdiktu si lékař v souvislosti se zmanipulováním nemocničních zakázek na digitalizaci chorobopisů a na nákup gama nože přišel díky úplatkům na zhruba 27,8 milionu korun. Před policejní razií se pokusil ukrýt cestovní kufr s hotovostí, zlatem a známkami v hodnotě 34,5 milionu, a to tak, že opustil noční lékařskou službu, kterou měl mít ve vinohradské nemocnici. Celkový zajištěný majetek Dbalého dosáhl částky 50 milionů korun. Muž uváděl, že peníze získal sběratelskou činností.

Trest pro kumpány

V případu digitalizace archivu papírových chorobopisů figuruje vedle Dbalého a Toběrného i Petr Kutil z dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical či bývalý ředitel odboru ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek. Podle rozsudku se domluvili, že ovlivní zakázku ve prospěch nastrčené firmy Disol, za niž jednal další obžalovaný Tomáš Kadlec, a že zakázku ve skutečnosti provede subdodavatel za výrazně nižší cenu, než jaká bude oficiálně dohodnuta. Rozdíl mezi částkami pak údajně vyvedli přes společnost dalšího obžalovaného Josefa Veselého.

Soud bez obžalovaných. Dbalý je vinný ze zmanipulování zakázek.
Soud bez obžalovaných. Dbalý je vinný ze zmanipulování zakázek.
Autor: ČTK
Kutilovi uložila předsedkyně senátu šest let vězení a čtyřmilionový trest. Na stejnou dobu má jít za mříže Kadlec, který má státu zaplatit 300.000 korun. Kocourek dostal pět let vězení a milionový peněžitý trest, Veselý čtyři roky odnětí svobody a zaplatit má 60.000 korun.

Při nákupu gama nože Dbalý s Toběrným údajně oslovili pouze firmu posledního obžalovaného Jozefa Kalavského, ačkoliv věděli, že nesplňovala podmínky zadávacího řízení. Dvojice lékařů za to podle verdiktu obdržela úplatek ve výši 5,7 milionu korun a částku si rozdělila. Kalavský má být ve vězení pět let a uhradit peněžitý trest ve výši dvou milionů.

Spokojenost s tresty

Státní zástupce Zdeněk Matula je s tresty spokojený. „Soud nějakým způsobem ponížil navrhované tresty jednotlivým obžalovaným, já jsem například u pana Dbalého navrhoval deset let vězení, byl uložen trest devíti let, a obdobně soud postupoval i u ostatních,“ řekl novinářům o přestávce Matula. I tak ale tresty považuje za přiměřené. „Uvidím, zda vůbec budu podávat odvolání, byť rozsudek není úplně v souladu s tím, co jsem navrhoval,“ dodal žalobce.

Fotogalerie
6 fotografií