Jeden z důvodů, proč DPP validátory neodstraní již dnes, je podle Řehkové dodržení obchodních podmínek. „To jest umožnění nahrát si kupón 20 dní od zaplacení na starém systému DOS, dále umožnit cestujícím, kteří zapomněli platnost svého kupónu, si ji přes validátor zjistit," uvedla mluvčí dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková.

Lidé, kteří si koupí elektronický časový kupón dnes, již do validátoru nemusí. Ke svému kupónu v něm už ani nedostanou žádnou informaci. Prodejní okénka ve stanicích DPP rušit nebude.

Možné využít i platební kartu

Lidé si ode dneška mohou nahrát kupony s délkou od jednoho měsíce do jednoho roku nejen na lítačku, ale také na bezkontaktní bankovní karty Visa a Mastercard. Cestující ve vlacích si je zase nahrají na In Kartu ČD.

Město nechalo vytvořit portál www.pidlitacka.cz s e-shopem, ve kterém lze nakoupit jízdné dle vybraných pásem včetně kalkulace ceny nebo nahrát kupón na příslušný nosič. Lidé si také v případě zájmu nastaví upozornění na konec jeho platnosti, kdy upozornění dostanou buď formou SMS nebo e-mailem. Pokud se rozhodnou po zakoupení kupónu přejít např. z lítačky na platební kartu, mohou nosič změnit.

Novinka od září

Součástí nového systému je nová mobilní aplikace PID Lítačka, která začne fungovat od 1. září. Aplikace umožní nákup jednorázového jízdného, a to i v předstihu, přeposílat jízdenku třetí osobě, vyhledat spojení včetně výluk a nabídne přehled o parkovištích P+R.

Provoz dosud používané karty opencard bude postupně ukončen. Za kartu zaplatilo město asi 1,7 miliardy korun. Lidé si je budou moci od začátku září měnit za lítačky a od 1. listopadu na ně již nebude možné nahrávat kupóny. Nyní je mezi cestujícími ještě asi 240.000 opencard.