Účastníci akce se sešli na Ovocném trhu, odkud se po vyslechnutí stručných úvodních projevů vydali přes Staroměstské náměstí na nábřeží a odtud na Střelecký ostrov, kde pořádali shromáždění s několika rodinnými atrakcemi. Na start průvodu dorazil i předseda sněmovního ústavněprávního výboru Marek Benda (ODS) či další poslanec Aleš Juchelka (ANO), který zasedá ve výboru pro sociální politiku a společně s Bendou je také členem stálé komise pro rodinu.

Rodiče do průvodu zatáhli i malé děti

Účastníci akce měli možnost podepsat petici za zachování manželství jako svazku muže a ženy a petici proti ratifikaci Istanbulské úmluvy, která má být nástrojem pro potírání násilí na ženách. Podle kritiků, k nimž patří například čeští a moravští biskupové, je text ovlivněn „ideologickými nánosy“, které jdou proti tradičnímu pojetí rodiny.

Navzdory panujícímu vedru přivedli podporovatelé tradičních rodin do průvodu, který hodinu procházel ulicemi, i malé děti, některé ještě v kočárcích. Řada dospělých třímala české vlajky. V čele průvodu poutali pozornost kolemjdoucích bubeníci. Následovalo je několik žen, které tančily s šátky a tamburínou, za nimi šli ostatní. Na pochod dohlíželi policisté.

Rodina jen pro heterosexuály?

Letošním tématem festivalu Prague Pride, který začne v pondělí, je rovněž rodina. Podle pořadatelů přehlídky si lidé s odlišnou sexuální orientací právě v rodinách osvojují vzorce chování, ale také získávají celoživotní traumata. Aliance pro rodinu naopak hlásá, že rodina založená na manželství muže a ženy je nejlepší prevencí „všech druhů rizikového chování“. Podle stoupenců aliance je tak potřeba „ukončit státní podporu ideologiím znevažujícím roli rodiny a popírajícím přirozené rozdíly, jimiž se muž a žena doplňují“.

Aliance pro rodinu zdůrazňuje také, že tradiční rodiny vychovávají nové daňové poplatníky, a přitom při výchově zažívají výrazné dopady majetkové nerovnosti, obzvlášť pokud se starají o více dětí.