V místnosti byl rozložen obří stůl, na němž byl rozložen 3D model Vítězného náměstí, u něj postávaly skupinky lidí a brýlemi si prohlíželi virtuální proudění vzduchu. Nová laboratoř Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky dokáže vizualizovat dopady stavebních projektů, dopravní zátěž, chování toku Vltavy, oteplování města, hromadění emisí atd.

Na celém projektu spolupracovali Operátor ICT, a.s., Institut plánování a rozvoje (IPR) a společnost grey-dot, s. r. o., která dodala model a napomáhá vyvíjet celou technologii: „V současnosti jsme vytvořili model Vítězného náměstí, na němž můžete vidět aplikovaná data z Akademie věd. V současnosti jsou to environmentální data – proudění a směry větru. Bavíme se také o znečištění ovzduší,“ říká sympatický ředitel grey-dot s.r.o. Roman Werner.

Virtuální model celé Prahy

„V tuto chvíli jednáme s jednotlivými městskými organizacemi, zejména s Institutem plánování a rozvoje, Technickou správou komunikací a Dopravním podnikem Praha, jaké nejlepší využití by pro ně projekt vizualizace Prahy mohl podniknout,“ přibližuje další budoucnost vedoucí odboru Smart Prague Michal Kraus.

Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na Českém vysokém učení technickém otevřel 23. května 2018 v Praze Centrum města budoucnosti.
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) na Českém vysokém učení technickém otevřel 23. května 2018 v Praze Centrum města budoucnosti.
Autor: Kateřina Šulová

„Chtěli bychom virtualizovat celé město a doufáme, že do konce roku budou další čtvrtě připravené. Neřeknu vám, kdy bude virtualizované kompletní celé město. Projekt se však velmi rychle vyvíjí,“ slibuje si od projektu primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

Video
délka: 03:45
360p

Otevření nové laboratoře virtuálního plánování na ČVUT Jiří Marek

Celý projekt bude stát méně než 20 milionů korun a k dalšímu vyývoji bude nutné sesnímat další data. K jejich získání by měla pomoci i Akademie věd. Technologie vizualizace má výhodu, že může reagovat na aktuální stav, což se hodí v kritických situacích.

Fotogalerie
17 fotografií