Výstava českých korunovačních klenotů na Pražském hradě je oficiálně u konce. Poté, co si symboly nenechalo ujít 32 tisíc návštěvníků, jsou už všechny předměty z tohoto souboru zpátky „pod zámkem“.

Před jejich uložením se klenotům věnovalo dvanáct odborníků ze všech možných oborů: zlatníci, historikové, archeologové nebo památkáři. Historik umění Karel Otavský upozornil na jednu zvláštnost, která s největší pravděpodobností povede k dalšímu zkoumání korunovačních klenotů.

„Pan doktor Otavský upozornil na to, že podle starých záznamů a vyobrazení byl ještě do 17. století křížek na svatováclavské koruně umístěn trochu výše a jako podložku měl safír. Momentálně tam už není. Kdy se tak stalo, nevíme. V budoucnu by mohla být možnost prozkoumat korunu pomocí rentgenu, zda v tom dutém křížku je umístěn trn z Kristovy koruny,“ uvedl ředitel Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Petr Kroupa.

Slavnostnímu ukládání klenotů předcházelo odborné ohledání různými experty.
Slavnostnímu ukládání klenotů předcházelo odborné ohledání různými experty.
Autor: Daniel Černovský

Podle něj bude na takové ohledání nezbytné počkat do další vhodné příležitosti, kterou pravděpodobně bude až příprava na další výstavu korunovačních klenotů. Ty se před veřejnost dostávají při zvláštních příležitostech: roku 2016 to například bylo 700 let od narození Karla IV.

Klíčníci a problém se zámkem

Slavnostního ukládání korunovačních klenotů se účastnilo sedm držitelů klíčů od prostorů, kde se tyto symboly české státnosti ukrývají. Mezi klíčníky patří prezident republiky, předseda vlády, pražský arcibiskup, předseda Poslanecké sněmovny, předseda Senátu, probošt Metropolitní kapituly u Svatého Víta a pražský primátor.

Podívejte se na sestřih z ohledávání korunovačních klenotů a jejich následného ukládání:

Video
délka: 05:51.77

Slavnostní ukládání korunovačních klenotů a jejich ohledání odborníky. Daniel Vitouš

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) se události neúčastnila, podle mluvčího magistrátu Vladimíra Řepky se věnovala důležitému jednání o dostavbě Pražského okruhu. Místo ní na Hrad dorazila radní Eva Kislingerová (ANO). Během samotného aktu zamykání sedmi zámků došlo k drobnému zádrhelu, při kterém se prezidentu Miloši Zemanovi nedařilo bezpečnostní prvek dveří uzamknout. Ukládání korunovačních klenotů se ale jinak obešlo bez komplikací.

Fotogalerie
21 fotografií