V úterý okolo 15. hodiny zasahovali hasiči v ulici Pod Hliništěm. Na místo ale těsně před nimi dorazila ještě hlídka policie, která před uhořením zachránila tři ženy. Redaktorovi se rozpovídali o tom, jak celý zásah probíhal.

„Zásah probíhal vcelku rychle, během dvou minut jsme byli na místě. Když jsme přijeli do ulice, z okna šlehaly dost silně plameny. Ihned jsme vyběhli z vozidla a běželi jsme ke dveřím, kde nám majitel domu otevřel. Postupně jsme začali kontrolovat byty, jestli tu někdo není. Poté jsme v jednom z bytů našli ženu, kterou se nám podařilo vyvést z domu bez zranění,“ popisuje zasahující policista Zdeněk Walter.

„Až poté jsme se dozvěděli, že byla po noční a spala, takže byla vystrašená. Řekli jsme jí, že v domě hoří a musí opustit byt. V domě byl velký žár a také hodně zakouřeno, hlavně v druhém patře, ve třetím už nebylo vidět vůbec. Kolega zůstal v bytě té ženy, já jsem se za ním vracel. Mezitím už kontaktoval další dvě ženy ve třetím patře, kterým říkal, aby si daly mokré ručníky ke dveřím a zůstaly u okna,“ pokračuje Walter.

Spalující žár

„Pokusili jsme se, za pomocí namočeného ručníku z bytu, k těm ženám dostat, ale už asi po dvou schodech byl žár tak silný, že to nebylo možné a nebylo vidět ani na 10 centimetrů,“ říká dále. „Od výšky pasu nebylo v domě vůbec vidět, sklonili jsme se, zkoušeli otevírat dveře, jestli v bytech někdo není. Během toho, co jsme s ní šli ven, tak jsme zjišťovali, jestli neví o dalších lidech v domě. Vzhledem k tomu dýmu to ale nebylo možné se k nim dostat. Pouze jsem slyšel volání o pomoc v horním patře,“ popisuje situaci jeho kolega Jan Doubrava.

Těm se ale nedalo pomoci jinak, než jim radit, jak se zachovat. „Začal jsem s nimi komunikovat, ani jsem je neviděl, pokoušel jsem se jim říct, aby si zabednily dveře kvůli dýmu a aby si daly před obličeje namočený ručník, více jsme dělat nemohli,“ říká dále Doubrava.

Nakonec se však hasičům podařilo k ženám dostat a vyvést je ven. Právě díky práci policistů a následně hasičů nedošlo k žádnému zranění, i když se zdála situace bezvýchodná. „Nejhorší na tom byly ty šlehající plameny z okna, neboť to bylo dost vysoko a z domu odpadávaly věci, takže jsme nevěděli, jestli na nás spadne něco nebo ne. Bylo dost těžké předvídat, jak se bude chovat to prostředí vevnitř,“ uzavírá nakonec Walter.

Celková škoda byla následně vyčíslena na 1,5 milionu a za celý požár mohla podle předběžného ohledání místa závada na jednom z domácích spotřebičů.

Fotogalerie
17 fotografií