Do Prahy se přiřítily letní teploty a s nimi se logicky navyšuje aktivita na náplavkách v metropoli. Živo je také na Rašínově nábřeží, kde bývá zejména o víkendech hlava na hlavě. Najdete tu také dva dlážděné pruhy, které logicky svádějí cyklisty. Ti raději volí jízdu po příjemnějším povrchu než pohyb po „kočičích hlavách“.

Náplavka na Rašínově nábřeží funguje v režimu pěší zóny, kam smějí chodci i cyklisté. V rozmezí od 6 do 12 hodin sem smí vjíždět vozy zásobování a pohybovat se tu můžou také auta s povolením magistrátu. Pochopitelný je také přístup vozidlům integrovaného záchranného systému.

Zavádějící informace

Cyklostezka se na oblíbené náplavce podle správcovské společnosti Trade Centre Praha nenachází. Na internetu se však objevují zavádějící informace: pokud si cyklista vyhledá mapy pražských cyklostezek, trasa s označením A2 právě po této pěší zóně podle mnohých zdrojů vede.

Cyklisté se po náplavce na Rašínově nábřeží pohybují v pěší zóně, cyklostezka tudy nevede.
Cyklisté se po náplavce na Rašínově nábřeží pohybují v pěší zóně, cyklostezka tudy nevede.
Autor: Daniel Vitouš

„Náplavka na Rašínově nábřeží skutečně není cyklostezkou, ale pěší zónou, kde cyklista nemá přednost. Proto je důležité, aby k sobě byli chodci a cyklisté navzájem ohleduplní. I z tohoto důvodu umístila naše společnost na všechny pražské náplavky informační tabule s desaterem, které i na tento vztah a potřebu ohleduplnosti upozorňuje,“ uvedl pro redakci Blesk.cz koordinátor správy náplavek společnosti Trade Centre Praha.

Podívejte se na záběry z náplavky na Rašínově nábřeží:

Video
délka: 00:52.40

Cyklisté jezdí po náplavce, jako by to byla cyklostezka. Ve skutečnosti tam ale není. Daniel Vitouš

„Soužití mezi cyklisty a chodci je velmi komplikovaný problém, který tkví hlavně v ohleduplnosti. K tomuto konkrétnímu místu je nutné zdůraznit, že jde o pěší zónu, kde mají chodci přednost. Je nutné vyvrátit mýtus, že středové kameny jsou pruhem pro cyklisty. Z hlediska vodorovného dopravního značení vypadá značený pruh pro cyklisty jinak,“ řekl k problematice tiskový mluvčí pražských strážníků Jan Čihák.

Další úpravy nebudou

V průběhu sezony správcovská společnost umísťuje na náplavku Rašínova nábřeží informační tabule, které na výše uváděné skutečnosti upozorňují. Další úpravy ale v současnosti Trade Centre Praha nechystá. „Věříme, že cestou k řešení možných konfliktních situací je spíše apel na vzájemnou ohleduplnost a slušné chování všech, kdo se na náplavce pohybují, než další regulace,“ dodal Jan Nejedlý.

„V obecné rovině lze říci, že strážníci ojediněle řeší spory mezi cyklisty a chodci, stejně jako mezi maminkami s kočárky a pejskaři. Kdyby byli lidé k sobě více ohleduplní, o to méně by bylo podobných sporů,“ uzavřel téma mluvčí městské policie Jan Čihák.

Prohlédněte si, jak se chodci a cyklisté po náplavce pohybují:

Fotogalerie
23 fotografií