Žižkovský tunel, který vede pod Vítkovem, otevřeli v roce 1953. Co ví ale málokdo, je, že neslouží pouze k průchodu z Tachovského náměstí do Thámovy ulice.

Plechové dveře tu totiž skrývají rozlehlé prostory. Jde o vchody do podzemního krytu, který byl vybudován za účelem ochrany obyvatel před jadernou válkou.

Do místností v podzemí se vejde 1250 osob, je v nich zajištěna pitná voda, přívod vzduchu a elektřina. Prostory v tunelu tak zajišťují přežití lidí až po dobu 72 hodin. Pokud by Prahu postihla jaderná katastrofa, tunel se dá uzavřít mohutnými vraty, která by obyvatele uchránila.

Odkladiště mrtvol i místnosti pro koncerty

Po levé straně se nachází několik místností, které měly sloužit jako možné odkladiště mrtvol, vpravo pak jsou chodby, kde by se mohli ukrýt lidé. Teplota v krytu se pohybuje kolem 15 ºC.

Žižkovský tunel skrývá kryt kvůli jaderné válce, jsou tu i místnosti na mrtvoly.
Autor: archiv ČTK

Při ohrožení by měl být využitý sklad humanitární pomoci, kde je dostatek židlí, lůžek, přikrývek, ale také vody a jídla, pro nemocné jsou připraveny léky a pro děti například pleny. Prostor sice nikdy ve válečném stavu nebyl využitý, ale je Správou služeb hlavního města Prahy dodnes udržovaný a připravený pro možnou katastrofu.

Podzemí ukrývá i další místnosti, technické i obyvatelné. Nejsou příliš široké, ale dost pro školicí středisko i několik koncertů, které se zde v minulosti uskutečnily.

Původně měly tunelem jezdit tramvaje

Tunel se slavnostně otevřel 19. 12. 1953. Jeho dodavatelem byl národní podnik Baraba. Oficiálně udávané náklady činily 12 miliónů korun. Slavnostní plakát nad hlavou předsedy ONV Prahy 3 měl nápis „Tuneláři vítají…“ Tunel dostal prezident Antonín Zápotocký jako svérázný dárek k 63. narozeninám,“ vysvětlil Roman Petrus, starosta Prahy 8.

Kromě pěších mohou tunelem jezdit také cyklisté. Dříve se dokonce uvažovalo o rozšíření tunelu na dvě větve. V té druhé by jezdila vozidla a tramvaje. Tento plán se ale nakonec neuskutečnil.

V tunelu natáčeli i řadu filmů

Kromě katastrofických scénářů, před kterými by nás tunel ochránil, sloužil podzemní prostor také k natáčení mnoha filmů. Nejslavnějším byl kultovní český film Samotáři, kdy jde tunelem hlavní postava Hanka rozčílená z domu plného Japonců. Vykřičet vztek sem přišla také Ofka ve filmu Děti noci a probíhal jím i hlavní vyšetřovatel Karel Hrubeš ve filmu Sametoví vrazi.

Tunel pod Vítkovem neměl ale až do roku 2014 své oficiální jméno. Až v prosinci téhož roku se konečně rozhodlo, že oficiálním názvem bude Žižkovský tunel.

Podívejte se na video, jak kryt v tunelu vypadá. A koukněte i na fotky:

Fotogalerie
11 fotografií