První část parku přináší občanům téměř 10 tisíc metrů čtverečních nových zelených ploch. Jeho součástí je 78 nově vysázených stromů a také mobiliář. V jeho středu se nachází fontána, která je navíc při soumraku barevně nasvícena.

„Otevření tunelového komplexu Blanka významně pomohlo dopravě v některých částech města. V Praze 6 se však situace zkomplikovala. I proto jsem rád, že můžeme díky tomuto krásnému parku přinést i zdejším občanům dobré zprávy a příjemný prostor pro trávení volného času,“ řekl Blesk.cz náměstek pražské primátorky pro dopravu a sport Petr Dolínek (ČSSD).

Video
délka: 07:32
1080p 720p 480p 360p 240p

Pronikli jsme do věznice Pankrác! Jak si tam žijí? A rozhledna v Praze, z níž není vidět. Matěj Smlsal, Matěj Šrám, David Vaníček

Park zakryl stavební jámu, která v místech vznikla během stavby Blanky. Prostor pod novou relaxační zónou navíc vyplňují podzemní garáže, jejichž vstupní objekty se nacházejí v parku.

Otevření další části záleží i na památkářích

Další část parku, která přidá Dejvicím dalších 5,5 tisíce metrů čtverečních zeleně, mají veřejnosti otevřít v polovině roku 2017. „Na to mají vliv hlavně archeologové a památkáři, jelikož se nachází u barokního opevnění Hradu,“ uvedl pro Blesk.cz mluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Radnice Prahy 6 si park chválí. Bere ho jako částečnou kompenzaci za dopravní problémy, které městská část po otevření Blanky má.

„Budování takto významných dopravních staveb (komplexu Blanka - pozn. red.) by měly doprovázet investice do blízkého okolí a veřejného prostoru. Jsem rád, že se to povedlo a došlo k rekonstrukci a zpřístupnění parku v nádherném prostředí pražského barokního opevnění. Pro Prahu 6 je to pozitivní zpráva v dobách, kdy nás sužují větší dopravní komplikace,“ dodal pro Blesk.cz nakonec zástupce starosty Prahy 6 Martin Polách.

Kromě parku nestihli loni spolu s Blankou otevřít ani podzemní garáže na Letenské pláni. Ty jsou také součástí projektu tunelového komplexu. Aktuálně se mluví o tom, že by je měli zprovoznit na podzim.

Podívejte se, jak nový park vypadá:

Fotogalerie
20 fotografií