Když obyvatelka vyndala trubky ze zdi, zůstávala jí na rukou rez. Tou byl navíc vnitřek prorostlý. „Tak tímhle teče pitná voda?“ podivila se Michaela. Trubky se jí začaly dokonce v ruce drolit.

Bohužel šílený stav potrubí není ničím neobvyklým. „Ve starších zástavbách pochází potrubí například i z 50. a 60. let. Trubky tehdy neměly povrchovou úpravu, a tak zarůstají vodním kamenem, rzí a usazeninami. Teď se používají jiné materiály, které nezarůstají. Vždy ale záleží na kvalitě vody,“ popsal instalatér Julius.

Za potrubí odpovídá majitel domu

Blesk.cz zaslal fotografie i Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK). „Zjevně se jedná o vnitřní rozvody. Za ty však PVK neodpovídá, my odpovídáme za kvalitu rozvodu a dodávanou pitnou vodu po takzvaný patní vodoměr. Tento stav musí obyvatelka řešit s majitelem objektu,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Na další dotaz, zda takto ale nevypadají i trubky, které má PVK ve správě, už mluvčí neodpověděl. Konstatoval však, že voda v Praze je kvalitní.

Pitná voda v Praze zcela vyhovuje českým i evropským standardům po stránce fyzikální, chemické, mikrobiologické i biologické. Její kvalitu kontrolujeme během celého procesu výroby a distribuce až po kohoutek u spotřebitele,“ popsal Mrázek.

V loňském roce podle něj odebrali 5 190 vzorků a z toho 99,3 procenta jich vyhovělo požadavkům vyhlášky na pitnou vodu.