Radní dnes rozhodli na svém pravidelném jednání o osudu chovu pand velkých v Praze. Praha se tak pravděpodobně za několik let stane po Vídni, Edinburghu, Madridu, nebo městu Pairi Daiza v Belgii dalším místem v Evropě, kde návštěvníci tohoto nejvzácnějšího a nejohroženějšího savce světa spatří na vlastní oči. O chov pand mimo jiné usiluje i zoo v Berlíně. 

Pandárium nahradí pavilon pro lední medvědy

„Rada hlavního města Prahy v pondělí schválila usnesení, které umožňuje Zoo Praha ještě v letošním roce připravit a vyhlásit architektonické soutěže na nový prostor pro lední medvědy a na pavilon pand velkých,” slavnostně ohlásil na svém Facebooku generální ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek. 

Tam, kde dnes dovádí lední medvědi, budou za několik let dovádět pandy velké.
Autor: Karel Kopáč

„Tyto záměry vycházejí z nutnosti nahradit stávající „medvědinec“, který pochází z 30. let a přes dílčí rekonstrukce je již zcela nevyhovující. Bez výstavby nového prostoru ledních medvědů by se Zoo Praha musela svého úspěšného a tradičního chovu tohoto druhu vzdát,” uvedl Bobek.

Lední medvědi budou mít sídlo za 150 milionů

Nový prostor pro lední medvědy by měl vzniknout na opačném konci zoo, v prostoru u takzvané Bosny, kdy celkové náklady na jeho vybudování se budou pohybovat kolem 150 milionů Kč. V prostoru, kde se nyní nachází „medvědinec“ a na pozemcích nad ním, by pak měl být vybudován pavilon pro pandy velké a rovněž restaurace.

„V souvislosti s pandami je nutné podotknout, že jde o prestižní a mimořádně atraktivní zvíře, které je navíc symbolem toho, co je pro Zoo Praha zásadní, totiž ochrany ohrožených druhů. Ze stejných důvodů si pandy velké zapůjčily zoologické zahrady ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Španělsku, Rakousku anebo na Tchaj-wanu a usilují o ně zoo například v Německu nebo v Dánsku,” řekl Bobek.

Najdou pandy nový domov v pražské zoo?
Autor: Shutterstock.com

Zoo Praha bude v klubu těch nejlepších zoologických zahrad světa. „Předpokládané náklady na pavilon pand a restauraci, které zahrnou i demolici „medvědince“ a terénní úpravy, by měly činit 200 milionů Kč,“ dodal generální ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.