Jako první přijdou na řadu městské části Praha 1, Praha 2 a Praha 3. „V první dubnové dekádě se zaměříme například na Čelakovského sady, okolí Karlova náměstí nebo na sídliště Chmelnice,” říká tiskový mluvčí PVK Tomáš Mrázek. V pražském podzemí tak na potkany čeká několik tisíc kilogramů nástrah. Nástrahy deratizátoři do kanalizace umísťují odklopením víka kanálu a následným zasunutím dvoumetrové roury do kanalizace pomocí které se dolů spustí nástraha.

Deratizátoři nástrahu na potkany dostávají do kanalizace pomocí roury.
Autor: Archív: Pražské vodovody a kanalizace

K hubení hlodavců PVK používají požerové nástrahy, které jsou vhodné i pro vlhké prostředí kanalizačních stok. Speciální nástrahy jsou složeny například z kukuřice, čokolády, tuku a nebo pekařských drobků včetně účinné látky antikoagulantu.

Co se děje dál s uhynulými potkany? Rozloží se v noře nebo jdou do čistírny, kde se zachytí na česlech

Stačí, aby potkan sežral jen nepatrné množství granulové nástrahy a do dvou dní se mu udělá zle. Začne mu řídnout krev a pomalu umírá na vnitřní krvácení. Tím odpadá i problém s následným sběrem uhynulých potkanů. „Ti se buď rozloží v norách nebo jsou spláchnuti kanalizací na čistírnu, kde se zachytí na česlech,” dodává Mrázek.

Hlodavci po deratizaci
Autor: Instagram

Krysy vládnou i v okolí popelnic nebo na pražských dvorcích

Problém přemnožených potkanů v metropoli zdaleka netrápí jen kanalizační stoky. Potkany lze spatřit i v ulicích Prahy či na starých zahradních dvorcích a v okolí popelnic. „Také zvýšený stavební ruch vyhání potkany ven z kanalizace na povrch. „Z dalších problémových lokalit jsou místa obývaná bezdomovci, kteří na pořádek příliš nehledí,” uvedl Mrázek. Rájem potkanů jsou ale i pražská sídliště, kde mezi panelovými domy na zarostlých travnatých plochách a ráji odhozených odpadků hlodavci kralují.

Potkani jsou téměř všude, nejen v kanalizačních stokách.
Autor: Archív: Pražské vodovody a kanalizace

Výborní plavci, ale i kaskadéři

Potkani jsou velmi odolná zvířata. Přežijí pád z výšky až 16 metrů, vydrží plavat dva dny v kuse nebo dokonce vyskočí až dva metry vysoko. Za rok potom dokážou přivést na svět až dva tisíce mláďat. Zároveň jsou tito »králové stok« i přenašeči mnoha infekčních nemocí. K přenosu může dojít nejen kousnutím, ale i vdechnutím či úrazem způsobeným v prostředí, ve kterém se hlodavci pohybují. Mohou vás nakazit leptospirózou a při kousnutí dokonce infekcí způsobenou bakteriemi, které mají v tlamě. Proto, pokud potkana uvidíte, je dobré ho nedráždit, aby vás nekousl.

Fotogalerie
5 fotografií