Velikonoce se v České republice slaví zejména jako pohanský svátek, ke kterému neodmyslitelně patří pletení pomlázek, barvení vajec a tradiční králík k pondělnímu obědu. Právě tohle období je pro většinu veganů velmi emotivní.

Mnoho lidí považuje Velikonoce za oslavu jara a nového života, a přitom zapomínají na zvířata, která celý rok trpí a trpí také během Velikonoc pro naši potěchu,“ zmínila důvod uspořádání pietní akce jedna z organizátorek Eliška Janečková.

Vegani při protestech a pietních akcích volí pokaždé kontroverzní vystoupení. Pražané tak v uplynulých letech zhlédli nejrůznější scénky. Od vypalování čísel bez analgetik, při kterém se dobrovolníci vcítili do kůže telat, až po akci, při které formace veganů svírala v rukou již zabitá kuřata samečků z velkochovů.

Pro letošní velikonoční akci zvolili aktivisté černé pásky přes oči. „Lidi před pravdou zavírají oči,“ vysvětlovala symboliku převázaných očí jedna z aktivistek. Nechyběl ani kontroverzní prvek, jímž byla mrtvá slepice, kterou držel v náručí muž v čele skupiny.

Slepice rozhodně nebyla zabita pro akci, ani jí kvůli akci nebylo ublíženo,“ stála si za svým organizátorka Eliška Janečková, která se snažila vysvětlit, že vegani na akce zvířata nezabíjí. Avšak původ mrtvého zvířete prozradit nechtěla.

Akce zastavila desítky kolemjdoucích, kteří si se zájmem formaci fotografovali a natáčeli. „Právě jsem synovi vysvětloval, proč tady ti lidé stojí. Ještě neumí číst. Hodně ho to zasáhlo. Tak jsme si nabrali letáčky na doma,“ svěřil se Denis Tomáš, který patřil k té menšině, která se zapovídala s aktivisty, aby pochopila důvod piety.

Právě na tuhle menšinu vegani takovéto akce cílí. „Nemyslíme si, že je tahle akce pro každého. Jednoho zaujme workshop, dalšího přiláká recept, jiného dokument a některé emotivně zasáhne právě veřejná akce, která vzbudí soucit,“ vysvětlovala veganka Janečková.

Video
délka: 00:39
1080p 720p 480p 360p 240p

Skupina aktivistů nezůstala nepovšimnuta. Zvědaví kolemjdoucí zastavovali, aby si vyfotili vegany s páskami na očích. Eva Fornálová