„Pečoval jsem o větší firemní klienty bankovního ústavu. Pak ale u mě v domě došlo k pochybné privatizaci bytů. Jeden člověk dostal byt od městské části za 300 až 400 tisíc a za čtvrt roku ho prodal za 2,5 milionu korun,“ vypráví Pavel Vyhnánek (33).

Už dlouho se znal s Janem Čižinským, který poté založil hnutí Praha 7 sobě. Nechal se proto napsat na šesté místo kandidátky a do kolonky povolání vyplnil „ekonom a usilovatel o dostatek míst v mateřských školkách“. Fakt, že jeho syna nevzali, byl také jedním z důvodů, proč se začal o politiku zajímat.

Neuvěřitelný úspěch ve volbách, kdy hnutí získalo téměř 44 procent hlasů, ho vymrštil do pozice uvolněného radního. „Jsem zástupcem starosty pro oblast financí, veřejných zakázek a investic. Z původního zaměstnání mě uvolnili, ale místo mi tam stále drží. Jsem něco jako na mateřské dovolené,“ říká.

Bere o polovinu méně

Plat ale dostává pochopitelně jen od městské části. Navíc bere přibližně o polovinu méně než v bance. „Pocit z dobře odvedené práce mi to však vynahrazuje,“ tvrdí Vyhnánek.

Zaznamenal už několik úspěchů, za což si vysloužil od starosty i radních uznání a řadu díků. Kromě toho, že ještě letos přibude přes 100 nových míst ve školkách, zachránil Praze 7 miliony.

„Asi za největší problém, který jsem řešil, bych označil oblast IT. Městská část historicky uzavřela celou řadu nevýhodných smluv. My jsme je přestali proplácet a práci jsme rozdělili mezi své zaměstnance. Stav jsme navýšili pouze o jednoho pracovníka. Úspora jen v oblasti IT a přidružených služeb a objednávek, jejichž proplácení jsme ukončili, je zhruba osm milionů korun ročně,“ zmiňuje jeden z úspěchů.

Narazil ale i na smlouvy, u nichž byl limit stanoven na dva miliony, ale městská část zaplatila milionů devatenáct.

Hrozí mu žalobami

Situaci mu navíc ztěžovalo to, že na radnici neexistovala centrální evidence smluv. Dokumenty museli hledat po celé budově.

„A při pátrání po neevidovaných smlouvách jsem našel i smlouvu z roku 2008, která zakládala jedné developerské společnosti povinnost zaplatit městské části 5 milionů korun. Kontrolou jsme však zjistili, že firma zaplatila jenom 2 miliony. Na ty zbylé 3 miliony naši předchůdci tak nějak zapomněli, takže došlo k promlčení právního nároku na jejich zaplacení. Po objevení smlouvy jsme se společností půl roku jednali a nakonec dosáhli dohody, díky které získala Praha 7 těsně před koncem loňského roku alespoň část z promlčené pohledávky, a to 1,25 milionu korun,“ chlubí se.

Musel si zvyknout také na výhrůžky. Naštěstí ale „jen“ ve smyslu, že mu někdo neustále hrozí žalobami.

Nedostal Pavel Vyhnánek na radnici už nějakou přezdívku, například Čmuchal? „Nedoneslo se mi nic. Ale to je spíš otázka na úředníky, jak mi říkají. Asi to úspěšně zatajují,“ dodává.