Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Jedeme dál, všichni proti ANO, Kalouskovi navzdory. 5 scénářů vlády Praze

/
 • Náměstek Petr Dolínek (ČSSD) i primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zatím zemětřesení na magistrátu přežili. Budou spolu vládnout i nadále?
  Náměstek Petr Dolínek (ČSSD) i primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zatím zemětřesení na magistrátu přežili. Budou spolu vládnout i nadále? (Blesk - Zbyněk Pecák)
  24. října 2015 ● 07:00

  Co bude s Prahou a jejími občany? Jen co v noci na pátek současná koalice oslabila, jelikož zastupitelé odvolali čtyři radní, rozjela se jednání o nové městské vládě. Blesk.cz zmapoval pět variant, jak by mohla nová rada vypadat. Je tu možnost, že bude pokračovat ve stávajícím složení, ale také že vládu sestaví TOP 09, která v loňských volbách skončila druhá za ANO.

 • 1.

  Jaká je současná situace

  Vrcholní představitelé současné koalice, která se skládá z ANO, ČSSD a Trojkoalice, říkají, že koalice se nerozpadla. Nejkritičtější je Trojkoalice, která označuje projekt za mrtvý, ale i nadále chce vyjednávat. Otevřeně však dodává, že se sejde i s dalšími stranami.

   

  Vyznat se v rozložení sil je složité. TOP 09, která ve volbách získala 16 křesel, jich má dnes už jen 12, jelikož několik členů se odtrhlo. Hnutí ANO zřejmě také není zcela jednotné, když někteří zastupitelé hlasovali pro odvolání radních vlastní koalice.

   

  K podobám možných koalic se strany vyjadřují nekonkrétně. Na jednom se ale všichni shodnou – nikdo nechce být ve vládě s komunisty.

   

  ODS je ochotna podpořit případnou koalici demokratických stran. „Podpořit ale třeba takovou, ve které by hrálo roli ANO, si nedovedu moc představit,“ dodal ale pro Blesk.cz šéf pražské ODS Filip Humplík.

   

  Pakt TOP 09 s ANO odmítl 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Cítí totiž averzi k šéfovi hnutí Andreji Babišovi. Naopak zástupci ANO už topku k jednání oslovili.

   

  Piráti si nedávno v referendu odhlasovali, že do koalice by šli jen s ANO, TOP 09 a Trojkoalicí.

   

  Současné rozložení sil na magistrátu je následující: ANO (17 zastupitelů), TOP 09 (12), Trojkoalice (8), ODS (8), ČSSD (8), Piráti (4), Nezávislí (4), KSČM (4)

   

  Jak tedy vypadají možné koalice?

  Existuje několik variant, jak by nová pražská vláda mohla vypadat.
  Autor: Martin Sekanina

 • 2.

  Jedeme dál, nic se neděje

  ANO + ČSSD + TROJKOALICE

   

  Krizí přežila současná koalice už několik. Je tedy možné, že si mezi svými zastupiteli vybere nové radní a bude pokračovat dál. Ostatně zástupci všech stran sdělili, že koalice se nerozpadla. Zároveň se ale poohlížejí i jinde.

  Primátorka Adriana Krnáčová by dál vedla radu v současném složení, jen by se doplnili členové, které v pátek zastupitelé odvolali.
  Autor: Blesk - Matěj Smlsal

 • 3.

  Současná koalice s pomocníky

  ANO + ČSSD + TROJKOALICE + NEZÁVISLÍ/PIRÁTI

   

  Současná koalice má jen nejtěsnější většinu jednoho hlasu – 33 z 65. Může se tedy stát, že ne všichni budou chtít setrvat. V tom případě by mohli odpadlíky nahradit nezávislí, kteří jsou v zastupitelstvu po odštěpení z TOP 09 celkem čtyři, případně piráti. Varianta s piráty je ale méně pravděpodobná, jelikož strana si v referendu odhlasovala, že by nešla do koalice s ODS, KSČM a právě ČSSD.

  Současná koalice by se mohla rozšířit, například o zastupitele za piráty.
  Autor: Piráti

 • 4.

  Všichni proti ANO

  TOP 09 + ODS + ČSSD + TROJKOALICE

   

  Vládu se pokusí sestavit i TOP 09, která je s 12 zastupiteli druhou nejsilnější stranou. K vyjednávání ji už oslovily všechny strany. Mohla by tak vzniknout koalice TOP 09 s ODS a ČSSD, chybějící hlasy by doplnila pravděpodobně Trojkoalice, případně i někdo z nezávislých. Ostatně TOP 09, ODS a ČSSD už spolu v nejrůznějších obměnách vládly v minulém období.

  Šéf zastupitelů TOP 09 Václav Novotný tvrdí, že ho k vyjednávání oslovily už všechny strany. Novou koalici sestavit chce.
  Autor: Facebook

 • 5.

  Kalouskovi navzdory

  TOP 09 + ANO + PIRÁTI + TROJKOALICE


  Kdyby TOP 09 v Praze nerespektovala přání 1. místopředsedy Miroslava Kalouska a šla do koalice s ANO, získala by tato koalice pohodlnou většinu.

  1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek koalici s ANO vylučuje. V Praze se ale mohou dohodnout i jemu navzdory.
  Autor: Blesk - Zbyněk Pecák, Martin Křivan

 • 6.

  Kdyby se ODS přemohla

  ANO + ČSSD + ODS


  Tato koalice by v tomto složení měla jen nejtěsnější většinu 33 hlasů. Navíc zástupci ODS dlouhodobě hnutí ANO kritizují, takže by museli svou nechuť vůči nim překonat.

  Exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) hnutí ANO kritizuje. Vládl by s ním?
  Autor: Blesk - Petr Novotný

 • 7.

  Nové volby? Mission Impossible

  Situaci by mohli pomoci vyřešit občané. Jenže svolat nové volby je téměř nemožné. Museli by odstoupit téměř všichni zastupitelé včetně náhradníků.

  Adriana Krnáčová by se během nových voleb už zřejmě tak neusmívala. Její koalice nemá zrovna dobrou pověst.
  Autor: Blesk - Mária Rušinová

Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy