Podle informací Blesk.cz jde o byznysmena (56), který před 22 dny přicestoval z africké Libérie. Jeho prozatímní příznaky mohou být symptomy eboly. Muže sužují vysoké teploty. Lékaři již odebrali vzorky, výsledky testů budou známy zítra odpoledne.

"Česko má případ podezření na ebolu. Muž české národnosti ročník 1958 se před dvaadvaceti dny vrátil z Libérie. Má teploty, další projevy smrtelné nemoci nemá," řekl dnes hlavní hygienik Vladimír Valenta.

„Před pár hodinami jsme přijali a hospitalizovali muže, jehož příznaky a zdravotní stav připomíná ebolu,“ řekl iDNES.cz mluvčí Bulovky Martin Šalek. Celé infekční oddělení je nyní uzavřeno a funguje na polovinu své kapacity. Veřejnost do něj nemá přístup.

Video
Video se připravuje ...

Podezření na EBOLU v Česku! V Praze platí krizový režim kvůli muži s horečkou! David Vaníček

Podle lékařů se objevily náznaky, že jde o jinou nakažlivou nemoc než ebolu. „Existují náznaky, že jde o horečku dengue nebo malárii. Více odhalí až testy,“ prohlásil hlavní hygienik Vladimír Valenta v TV Nova.

U muže se projevily příznaky nemoci před pěti dny, tedy 17 dnů po návratu z Afriky. Pacient s ebolou je infekční jen v době, kdy u něj už nemoc propukla. Žádní příbuzní muže symptomy nemoci nemají a nejsou pod dohledem lékařů.

Vzorky krve pacienta byly zaslány odborníkům do Německa. "Byl proveden odběr materiálu, které otestují v Berlíně. Výsledky by měly být známy v pátek," řekl ČTK šéf České vakcinologické společnosti a epidemiolog Roman Prymula.

Testy provedou v Německu

Než bude jasné, zda má muž ebolu, nebo třeba malárii či horečku dengue, nemohou lékaři zahájit léčbu. "Pacient se nyní cítí lépe než před přijetím do nemocnice, ale zatím můžeme jen tišit příznaky nemoci, tedy horečku, bolesti a dehydrataci," uvedl mluvčí Bulovky Martin Šalek.

Podle informací TV Prima stály před oddělením odpoledne desítky sanitek. Údajně proto, aby mohly svážet lidi, kteří s mužem, u něhož existuje podezření z nákazy ebolou, do nemocnic. Nakonec však odjely.

V polovině září hygienici a zdravotníci prověřovali možný výskyt eboly v Česku u afrického studenta v Pardubicích. U mladíka se totiž po návratu od přítelkyně z Konga, kde se virus šíří, objevily horečky. Ebolu ale následně hygienici vyloučili, student se zřejmě nakazil malárií.

V Česku je pro sledování pacientů s možnou nákazou a jejich léčbu vyčleněna část infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce, kde si také zdravotníci při pravidelných cvičeních ověřují postupy v péči, jež šíření nemoci zcela vyloučí. Ebola se letos začala rychle šířit v Africe.

Poprvé se objevila v březnu v západoafrické Guineji, a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Jedná se o nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.

Děsivá úmrtnost

První případ nákazy na evropské pevnině se objevil nedávno ve Španělsku, kde se nakazila sestra pečující o pacienta s ebolou. Ebola má dramatický nástup a vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhl k 1. říjnu počet obětí 3439 z celkem 7492 zaznamenaných případů nákazy.

Fotogalerie
15 fotografií