19. říjen 2019
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín

7 neobvyklých svateb v Praze: Oddávali Havla v úřednické kanceláři nebo snoubence v řeznictví

/
 • Václav Havel si Dagmar vzal v malé úřednické kanceláři na Žižkově. Netradiční svatební obřad se konal také v pražském řeznictví.
  8. září 2019 ● 05:10

  Říká se, že fantazii se meze nekladou. Jenže v případě svatebního obřadu musí často šílená přání schválit matrikářky. Oslovili jsme proto oddávající a matriky z Prahy 1 až 10, k čemu všemu byli schopní se uvolit a na jaké svatby dodnes vzpomínají. Jejich odpovědi nás dojaly, šokovaly a hlavně pobavily.

 • 1.

  Prezidentská svatba

  Své „ano“ si řekli na žižkovské radnici Václav Havel a Dagmar Veškrnová.
  Své „ano“ si řekli na žižkovské radnici Václav Havel a Dagmar Veškrnová.
  Autor: Blesk:CNC, KAREL KOPÁČ

  Málokdo ví, že druhá svatba českého prezidenta Václava Havla, která se konala 5. května 1997, byla připravená v úplné tajnosti na žižkovské radnici. Podle tehdy oddávajícího a současného místostarosty Prahy 3 Tomáše Mikesky (TOP 09/STAN) vyzařovalo ze snoubenců Václava Havla a Dagmar Veškrnové životní štěstí. Zajímavostí je, že se obřad nekonal v tradiční obřadní síni, ale v úřednické kanceláři a přítomní byli jen svědci Táňa Fišerová, Jan Tříska, dcera Dagmar Veškrnové Nina a lidé z ochranky. „Svatba byla utajená a museli jsme také upravit kancelář, aby se tam prezident a přítomní cítili dobře,“ vzpomíná na malou, tajnou, prezidentskou svatbu oddávající.

 • 2.

  Hvězdná svatba

  Svatebčané se oblékli do kostýmů z legendárního filmu Star Wars. (ilustrační foto)
  Svatebčané se oblékli do kostýmů z legendárního filmu Star Wars. (ilustrační foto)
  Autor: Andrea Ulagová

  Nezapomenutelný zážitek ze svatby v Praze 4 si odnesla místní zastupitelka Iva Kotvová (Zelení). Svatebčané si totiž na přání ženicha a nevěsty oblékli kostýmy z Hvězdných válek (Star wars). „Všichni přišli oblečení do kostýmů a za doprovodu hudby ve stylu Hvězdných válek,“ pobaveně se svěřuje Kotvová a dodává: „Tedy kromě prarodičů, ti byli oblečeni normálně.

 • 3.

  Velkolepé obřady na stadionech

  Svatební obřady si někteří snoubenci přejí i na fotbalových stadionech.
  Svatební obřady si někteří snoubenci přejí i na fotbalových stadionech.
  Autor: Blesk:Alexandr Malachovský

  Není žádným překvapením, že skuteční fotbaloví srdcaři si musí vzít tu pravou ženu na místě, které je jim téměř stejně blízké, jako jejich nastávající. A tak musí podle mluvčího Prahy 10 Davida Poláka vyrážet oddávající do svatostánku SK Slavia Praha nebo do nedalekého „ďolíčku“ Bohemians 1905. Kde se někdy oddává přímo na zeleném hřišti. Mluvčí Prahy 9 Marie Kurková prozradila, že před pár lety se konal svatební obřad dokonce v O2 aréně, kde hraje hokejová Sparta.

 • 4.

  Blbý nápad

  Matrika Prahy 5 zatrhla kontroverzní přání snoubenců.
  Matrika Prahy 5 zatrhla kontroverzní přání snoubenců.
  Autor: Eva Fornálová

  Ráznou stopku dostal plán snoubenců, kteří chtěli po matrikářkách z Prahy 5 svatební obřad na jednom z místních hřbitovů. Podle matrikářky Markéty Podjuklákové se to vůbec nehodilo: „Svatbu jsme museli odmítnout z důvodu porušení piety daného místa,“ vysvětluje. Snoubenci tak museli navrhnout jiné, méně morbidní místo.

 • 5.

  Obřad uprostřed řeznictví

  Obřad se udál i v pražském řeznictví v Praze 1. (ilustrační foto)
  Obřad se udál i v pražském řeznictví v Praze 1. (ilustrační foto)
  Autor: Blesk:Přibyl

  Mezi nejbizarnější místa, kde oslovení oddávající a matrikářky vedli svatební obřad, patří bezesporu řeznictví v centru Prahy. Podle zastupitele Prahy 1 Petra Burgra (KDU-ČSL) se zákazník při koupi svíčkové zamiloval do roztomilé prodavačky a nakonec ji požádal o ruku: „Chtěli mít svatbu v místě seznámení, což bylo řeznictví. Místo svatebního dortu byl kopec tatarku,“ směje se oddávající při vzpomínce na pravou řeznickou svatbu.

 • 6.

  Nejveselejší svatby

  Na Žižkově se často konají velké a veselé romské svatby. (ilustrační foto)
  Na Žižkově se často konají velké a veselé romské svatby. (ilustrační foto)
  Autor: Blesk:Helena Lacinová

  Nejveselejší a možná nejpočetnější svatby jsou ty romské, které se konají na Žižkově. Místostarosta Tomáš Mikeska (TOP 09/STAN) nastávající novomanžele rád oddává: „Přijdou nažehlení, upravení, velmi to prožívají a sejde se celá rozsáhlá rodina. Z typických romských svateb mám dobrý pocit, vždy jsou velmi krásné a důstojné,“ popisuje své dobré zkušenosti s obyvateli Žižkova.

 • 7.

  Největší pražská svatba

  Ve Veletržním paláci se v roce 1998 konala megasvatba. (ilustrační foto)
  Ve Veletržním paláci se v roce 1998 konala megasvatba. (ilustrační foto)
  Autor: Foto Blesk - Pavel Machan

  Možná největší svatba, která se v Praze udála, byla v roce 1998 ve Veletržním paláci. „Co bylo nejvíc svatebních obřadů v jeden den, si pamatuji úplně přesně. Když se konala Mega svatba, tak jsme oddávali 67 svatebních párů,“ říká s úsměvem vedoucí matriky Marcela Henke. Překonali tak brněnský rekord z roku 1996, kdy se bralo 33 novomanželských párů.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy