Kontroverzní šestici filmů spojují nejen ožehavá témata, ale český filmařský workshop dok.incubator, kterým prošly. Tři nejlepší z Česka a tři ze zahraničí budou k vidění v rámci festivalu. „Těší nás, že po festivalech Sundance a Berlinale, uvidí filmy, které prochází naším workshopem, i čeští diváci. Festival Jeden svět je unikátní v tom, že skrze filmové plátno poukazuje na problémy, se kterými se dnešní svět potýká a my jsme rádi, že můžeme být jeho součástí,“ říká zakladatelka a ředitelka dok.incubatoru Andrea Prenghyová.

Ve středu 6. března zahájí Jeden svět dokument Bohové z Molenbeeku (Gods of Molenbeek). Jedná se o snímek finské režisérky Reety Huhtanen o kamarádech z nechvalně proslulé bruselské čtvrti. Dok.incubatoru se zúčastnil v loňském roce a v současnosti už má na svém kontě například Cenu kritiků i Cenu diváků z helsinského festivalu DocPoint. Dále bude k vidění gruzínský dokument Než se otec vrátí (Before Father Gets Back), který se zaměřuje na plíživou radikalizaci společnosti. Tématu stáří a osamění se věnuje dokument Dobré sousedky (Good Neighbours) od holandské režisérky Stelly Van Voorst van Beest.

A co nabídnou Češi? K vidění bude Dobrá smrt režiséra Tomáše Kroupy, který se zaměřil na nelehkou problematiku euthanasie. Formálně netradiční dokumentární film Central Bus Station v režii Tomáše Elšíka a dokument Začít znovu, v němž režisérka Eva Tomanová vypráví příběh profesionálního sňatkového podvodníka a jeho poslední oběti. Více informací o festivalu objevíte tady.

Fotografie z minulých ročníků:

Fotogalerie
6 fotografií