Řetízkáče, mnohametrové věže, houpačky, pohyblivé lavice a desítky dalších atrakcí se dnes otevírají návštěvníkům holešovického Výstaviště v této sezoně naposledy. Matějská pouť, jež začala 24. února, trvala sedm týdnů. Brány areálu s přibližně 115 atrakcemi pro děti a dospělé se zavřou ve 22:00. 

Návštěvníkům se letos kromě tradičních atrakcí představilo také pět novinek, mezi nimi i Goldmine Tower, 90 metrů vysoká věž umožňující zážitek z volného pádu. „Tato atrakce je žhavou novinkou - zatím se objevila jen dvakrát v Holandsku a potřetí právě v Praze,“ prozradil Blesku za organizátora Václav Kočka nejml. „Dále polský Dům na střeše, ve kterém je vše vzhůru nohama nebo třeba Psychodelic Fun House, kde zabloudíte mezi světelnými a barevnými efekty.“

Video
délka: 02:42.14

Atrakce na Matějské Eva Fornálová

Lidé si je ale letos příliš neužili, návštěvnost totiž ovlivnilo studené počasí. „Více než polovinu Matějské pouti byly dvanáctistupňové, čtrnáctistupňové mrazy. To jsem se vůbec divil, že rodiče s dětmi přišli,“ řekl správce pouti Václav Kočka. O Velikonocích a víkendech, kdy se oteplilo, byla podle něj návštěvnost velká. V sobotu ji odhadoval až na 50 000 lidí. Přesnou návštěvnost ale neví, protože ve všední den se vstupné neplatí.

Hned v noci se podle něj začnou atrakce bourat, na pondělí jsou objednány i jeřáby. Správci atrakcí je budou v následujících dnech opravovat a repasovat, po skončení výpovědní lhůty je z areálu odvezou.

A některé z těch legendárních nadobro. „Stálé atrakce jako horská dráha nebo ruské kolo dostaly výpověď z nájmu v rámci modernizace Výstaviště,“ řekla Blesk.cz mluvčí Výstaviště Jana Čermáková. Vůbec nejstarší atrakce, lochneska, kterou provozuje rodina Janečkových už od 30. let, se ale loučit nemusí. S koncem pouti odjede na další štaci, a pokud bude zájem, na Výstaviště se zase vrátí.

Historie matějské

Historii matějské pouti eviduje Národní knihovna v záznamech od roku 1595, díky únorovému termínu svátku svatého Matěje jde o vůbec první jarní pouť v Evropě. Původní poutě byly v okolí kostelíka v blízkosti Hanspaulky.

Stánky a kolotoče se později posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy, a pak až k nynější stanici metra Hradčanská. Matějská se pak konala v různých pražských lokalitách a od roku 1963 zakotvila v areálu Výstaviště. 

Návštěvnost v posledních letech kolísá od 100.000 do 200.000 lidí, rekordní byla v roce 2011, kdy přišlo 215.000 návštěvníků.

 

Fotogalerie
32 fotografií