Letošní ročník Signal festivalu vytvořil kategorii Signal Calling, do které se mohl přihlásit se svým návrhem kterýkoli umělec s chutí stát se součástí světelného festivalu. „Zahrnuje tři instalace mladých, perspektivních umělců z České republiky. Z toho jsou dvě interaktivní,“ sdělila Andrea Bezdíčková za Signal festival.

Právě z nové sekce jsou organizátoři nejvíce nadšení. „Jsme moc rádi, že se nám sekci podařilo vytvořit, protože podpora lokálních umělců je jedním z našich cílů… Dále se my sami těšíme na 3D videomapping, který se bude opět odehrávat na Tyršově domě,“ svěřila Bezdíčková.

Interaktivní instalace budou letos dvě. Obě právě z nové sekce. Tou první je takzvané HEARDT, což je projekt čtveřice mladých umělců z Čech – studentky pražského gymnázia Anny Feyrerové, filmařky Báry Anny Stejskalové, jejíž studentský film Rybáři právě teď objíždí mezinárodní festivaly, světelného designéra a zakladatele uměleckého kolektivu Blok_4 Tomáše Bukáčka a specialisty na IT a počítačovou grafiku Richarda Dobřichovského.

Vstup do srdce a centra dění

Heardt tady ale nebude mít premiéru. Srdce s pianem uvnitř vzniklo v roce 2016. Od té doby sklízí úspěchy po celém světě. „Letos jej mohli vidět návštěvníci festivalu Burning Man… Na Signal festivalu ho lidé budou moci vidět v Haštalské ulici,“ prozradila mluvčí festivalu.

A pokud se nespokojíte se srdcem, vydejte se na Ovocný trh na instalaci Anonymous Illusion od studentů ateliéru intermédií na AVU. Ti připravili prostor, jehož drobný interiér vyvolává klamný dojem intimity a anonymity. Diváka přitom snímá několik kamer, které ho živě přenesou na velkoformátové plátno v nadživotní velikosti. A kromě obrazu dojde i k přenosu zvuku. Na chvilku se tak stanete středem svého vesmíru, kdy vás budou sledovat stovky lidí.

Signal festival má letos dvě interaktivní instalace.
Signal festival má letos dvě interaktivní instalace.
Autor: Signal festival

Nová místa i trasy

Letošní ročník nabídne na dvacet instalací. Pro velký úspěch vymysleli organizátoři hned dvě trasy. Ta rušnější trasa povede centrem přes Kampu, Staré a Nové Město po 15 místech. Trasa Vinohrady pojme jen pět instalací. Bude komornější a klidnější. Ideální, pokud se chcete vyhnout davům, ale zároveň vidět i zajímavé instalace festivalu.

Z předešlých let zůstane zachována projekce na Tyršově domě, v parku Kampa, Cihelné, Colloredo-Mansfeldském paláci, Klementinu, ač v něm využijí organizátoři jiné prostory než loni, Staroměstském náměstí, náměstí Republiky, náměstí Míru a náměstí Jiřího z Poděbrad.

Nově se tak v rámci Signal festivalu vydáme do prostor centra Haštalská, Anežského kláštera, na Hybernskou, Ovocný trh, do budovy paláce U Stýblů a DUP39, do sadů Svatopluka Čecha a do Riegrových sadů, ve kterých využije Signal festival i TJ Sokol Vinohrady.

Fotogalerie
24 fotografií