21. duben 2019
Svátek slaví Alexandra, zítra je Velikonoční pondělí / Evženie

Co nevíte o Staré Praze: Jaké místo neměl rád Mozart a kde potkal lásku Kafka?

/
 • Poznejte drby Starého Města
  28. července 2017 ● 17:00
   

  Procházíte Starou Prahou a přitom nemáte ponětí, kdo v jakém domě žil a jak to tu vypadalo v dobách minulých? Představíme vám okolí Národní třídy ve spolupráci s Praha Neznámá. Zjistíte tak například, kde se nelíbilo skladateli a klavírnímu virtuosovi Wolfgangu Amadeovi Mozartovi a kde se zamiloval spisovatel Franz Kafka.

 • 1.

  Nejstarší činžák v Praze

  Pasáž Platýz objevíte hned u Národní třídy. Zajímavostí toho místa je to, že z něj František rytíř Daubek, spoluzakladatel Národního divadla, vytvořil první činžovní dům v Praze roku 1813. Následně si před domem postavil nádhernou kašnu. Ta však při pozdějším ruchu začala na Národní třídě překážet.
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 2.

  Potulná kašna

  Wimmerova kašna života a hojnosti zažila hned několik stěhování. V roce 1812 byla přemístěna na Betlémské náměstí. Následně ji přemístili do Vrchlických sadů. Ovšem v roce 1951 ji vytlačily veřejné záchodky. Následně se tak přestěhovala zpět k původnímu místu. Ovšem ne před palác na Národní třídu, ale za něj na Uhelný trh.
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 3.

  Nejširší středověká ulice

  Pokud procházíte ulicí Uhelného trhu pravidelně a přijde vám zvláštně široká, není tomu náhodou. Na středověkou ulici má mnohem větší rozměry. A jak už napovídá název ulice Rytířská, probíhala zde rytířská klání.

  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 4.

  Vznik kamenotisku

  V Pražské tržnici, do které ani nechtěli vstoupit v době zbudování tehdejší trhovci, se narodil vynálezce kamenotisku Alois Senefelder. Ten prý přišel na tisk naprosto náhodou, když neměl po ruce papír. Tehdy tak na kámen načmáral seznam do čistírny pro svou služebnou a tím vznikl velký objev.
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 5.

  Kde žil slavný sochař Bendl?

  V domě s podivným ptačím znakem v Rytířské ulici bydlel proslulý sochař Bendl. Za svůj život vytvořil sochy mariánského sloupu na Staroměstském náměstí a dřevěné vyřezávané sochy apoštolů z kostela Nejsvětějšího Salvátora v Klementinu.
  Trpěl typickou nemocí sochařů, takzvanou silikózou. Ta vzniká usazováním oxidu křemičitého na plicích, které způsobuje dýchací potíže. Přes všechny komplikace zemřel až na morovou epidemii.
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 6.

  Kde se Mozartovi nelíbilo?

  V rohovém domu na Uhelném trhu bydlel Wolfgang Amadeus Mozart. Ovšem ne dlouze. Když jej rodina Duškových pozvala do Prahy, aby zde složil operu, chtěl se nechat ubytovat na Starém Městě. Nakonec si však stěžoval, že dům je moc tmavý a neinspirativní. A tak tady vydržel necelé dva týdny, než se přestěhoval k Duškovým na Bertramku. 
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 7.

  Kostel z rodinného domu

  Mezi domy ukrývající se kostel Martin ve zdi nebyl vždy kostelem. Za josefínských reforem byl odsvěcen. V té doby si lidé začali kostely rozebírat a přestavovat. A z Martina ve zdi se stal obytný dům. Až v roce 1904 se opět majitelem kostela stala Praha, která jej nechala zrestaurovat Kamilem Hilbertem.
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 8.

  Pivovar s medvědy?

  Přemýšlíte při procházce ulicí Na Perštýně, proč se pivovar jmenuje u Medvídků? Chovali zde snad nějaké medvědy? Není tomu tak. Název vznikl díky majiteli. Ten se sice jmenoval Nedvídek, ale postupem času přiopilí lidé Medvídek zaměňovali za Nedvídek, až se pivovar přejmenoval.
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

 • 9.

  Velká láska Franze Kafky

  Pokud stále přemýšlíte, ve kterém domě se zamiloval Franz Kafka, bylo to v ulici Skořepka. Tehdy byl Kafka na návštěvě u Maxe Broda, u kterého potkal zamračenou dámu, kterou mu Brod ani nepředstavil. Večer onu ženu vyprovodil do hotelu a celou cestu přemýšlel, zda s ním flirtuje. Následně ho pozvala do Mnichova. Za život si vyměnili na dvě stě dopisů. Kafka se však neměl ke svatbě, a tak si nakonec našla jiného muže, se kterým založila rodinu.
  Poznejte Staré Město s Praha Neznámá

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
VYHLEDAT VÝSLEDKY Načítám
1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy