Trend současných mobilních aplikací je jasný. Tvůrci všemožných programů pro chytré telefony se snaží pomocí elektroniky vylákat lidi ven ze svých domovů a podporovat je v pohybu. Novým přírůstkem do této „rodiny“ je také aplikace Skryté příběhy, která vsází zejména na skupinovou zábavu.

Hra přetváří veřejně přístupná místa v dějiště předem připraveného scénáře, během kterého lidé směřují na určená místa a řeší stanovené úkoly. Je tedy nutné přijít na vytyčené místo, čímž se aktivuje daný scénář. Ačkoliv je aplikace určená především dětem v rozmezí 6 až 14 let, dokáže se postarat o zábavu pro celou rodinu.

Ocitněte se v roce 1973

Prvním ze série propagovaných herních příběhů je zápletka z parku Folimanka v Praze 2. Scénář přemístí hráče do roku 1973, kdy se sovětský poradce chystá provést úpravy metra, po kterých by mohlo hrozit zřícení Nuselského mostu. Hra účastníky provede po třech místech v parku, kde jim položí vědomostní otázku, která nějak souvisí s okolím: v tomto případě například s ukazateli na sloupech parku.

Úkoly ke zdárnému vyluštění potřebují spolupráci s okolím. Ve Folimance například hrají roli i místní ukazatele.
Autor: Daniel Vitouš

Poslední zastávkou tohoto scénáře je protiatomový kryt Folimanka, kde hráči musejí najít hned několik různých symbolů, díky kterým dokážou rozluštit finální problém a zastavit tak šílený plán sovětského poradce.

Anthropoid či Einstein

Do oběhu se postupně budou dostávat nové trasy, takže si výletníci mohou při svých toulkách užít pořádnou porci zábavy navíc. Scénáře se nacházejí nejen v Praze, ale i v blízkém okolí a na dalších místech republiky. Mezi pražská témata se počítá například slavná operace Anthropoid nebo příběh s Albertem Einsteinem.

Podívejte se na místa v parku Folimanka, kterými vás první příběh provede:

Video
délka: 00:39.12
Video se připravuje ...

Nová interaktivní hra vás provede i pražským parkem Folimanka. Daniel Vitouš

Slavnostní křest aplikace proběhl stylově na místě finálního zastavení prvního scénáře v krytu Folimanka. Herním průvodcem aplikace je mimozemšťan Toto, kterého nadabovala herečka Valerie Zawadská.

Kam až toto povede?

„Budu za Tota a za sebe ráda, že mobilní telefon bude také sloužit k něčemu smysluplnějšímu, než jenom posílání SMSek nebo tajnému zjišťování správné násobilky ve škole. Toto je človíček, který své jméno získal z úplně banální věty všech lidských tvorů. Ti řeknou: ‚No je toto možný?‘“ řekla na křtu herečka.

Po dokončení scénáře se aktivuje fotoaparát mobilu, lidé si mohou udělat selfie nebo klasickou fotku se speciální ilustrací.
Autor: Daniel Vitouš

Starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS) přímo v krytu ocenila, že si hráči Skrytých příběhů obohatí znalosti historie a místopisu. Autoři aplikace ze společnosti Tripeduca spolupracují také s Klubem českých turistů Praha. Pomocí této spolupráce postupně vznikají trasy, které souvisí s různými událostmi nebo plánovanými pochody. První takovou akcí bude piknik v pražské botanické zahradě, který proběhne 18. června. Podle tvůrců tak bude možné spojit výlet do zahrady v Troji se skrytou trasou, která se nachází ve Stromovce.

Mobilní aplikace je v současnosti dostupná pro operační systémy Android a iOS.

Prohlédněte si, jak vypadá hra, kudy vás provede a jaké to bylo na křtu této aplikace:

Fotogalerie
21 fotografií