Multimediální výstava Duše peněz se soustředí na peníze jako fenomén, jehož jsme všichni součástí. A to ať už dobrovolně nebo nedobrovolně. Výstava tak poodkrývá nelehké životy lidí z celého světa. „Je to děsivé, když si tady čtu popisky a uvědomuji si, že jsme stále vedeni k tomu, abychom měli stále málo financí na život, abychom byli nuceni neustále vydělávat peníze. Mám tak pocit, že jsme otroky, aniž bychom si to uvědomovali," vyprávěla Patricie (25), která se na výstavu vydala s přítelem.


Mezi vystavujícími jsou jak umělci českého, tak zahraničního původu. Například Daniel Knorr, Lisa Kristine, František Kupka, Benny Lam, Thomas Locher, Ján Macko nebo Vojtěch Pavlíček. Vystavené nejsou pouze obrazy, ale také fotografie a různé instalace. „Je neuvěřitelné pozorovat fotografie prostitutek, které v Itálii, v dnešním světě, žijí na ulici. Potom už není ani divu, že lidi a děti v zemích třetího světa otročí," vyprávěl návštěvník Radek (27).

Součástí výstavy je i takzvaný Supermarket mrtvých, instalace Wolfganga Scheppeho ve spolupráci se Staatliche Kunstsammlungen Dresden a Museum & Research Foundation. „Ty papírové obětiny jsou neskutečné. Zírám. Nikdy jsem netušila, že něco takového existuje," podivovala se návštěvnice Kateřina (32) u jedné z nejstarších forem čínských duchovních tradic, která je dodnes aktuální.

V čínské kultuře je takový druh obětí proktikovan dodnes. Papírové napodobeniny peněz a zboží jsou rituálně spalovány jako úlitba k získání přízně předků, bohů a duchů posmrtného života, který je podle této tradice zrcadlem ekonomické situace skutečného světa.

Výstava je Pražanům přístupná až do 6. června 2016. 
Fotogalerie
9 fotografií