Žáci čtyř základních škol v Michli si od loňského října lámali hlavu nad tím, co by se mohlo v areálech vzdělávacích institucí zlepšit. Do projektu se zapojila Základní škola Ohradní, Základní škola Mendíků, Základní škola Na Líše a Základní škola Bítovská.

Prvotních nápadů byla celá řada, mluvilo se například o pravidelných školních novinách, kvalitnějším toaletním papíru nebo vegetariánské stravě v jídelně. Do finální fáze projektu se však nakonec dostaly ještě odvážnější návrhy.

Amfiteátr a balkon

Prvním z dvojice vítězů se stal nápad žáků Základní školy Ohradní na vybudování multifunkčního amfiteátru. Nový prostor by podle dětí ze školy šlo využívat k venkovní výuce i k trávení volného času během odpolední pauzy. V teplých měsících by zde šlo uspořádat letní kino a žáci by mohli vyrazit na svačinu ven. V neposlední řadě jde o prostor, který poskytne využití pro výstavy, prezentace a přednášky.

Druhým vítězným nápadem se stala výuka na balkoně žáků ze Základní školy Mendíků. Budova disponuje velkým balkonem, který se ale podle dětí nevyužívá – a to by se mělo změnit. V teplých měsících se na něm budou děti učit, na místě by se mohly nacházet i pěstitelské stoly.

Každý z vítězných projektů získá na svou realizaci částku 50 000 korun. Akci zastřešuje platforma Lepší místo, která provozuje také mobilní a webovou aplikaci. Jejím využíváním se mohou lidé aktivně účastnit na vylepšování svého okolí kdekoliv v Česku.

České děti se vzdělávají také v zahraničí. Podívejte se, jak taková výuka probíhá:

Video
délka: 01:30
1080p 720p 480p 360p 240p

Tady se české děti učí češtinu. Navštívili jsme školu, která nezná hranice. Tomáš Polák