Spadla klec! Pražským kriminalistům se podařilo ulovit pořádnou rybu – rozkryli organizovanou skupinu podvodníků, kteří podvodem získávali luxusní auta. „Ve značkových autosalonech si hlavní podezřelý (49) bral vozidla na leasing, ovšem pod záštitou firem, ke kterým neměl jakoukoliv vazbu,“ popsala policejní mluvčí Hana Křížová.

Strategii mělo pět mužů a jedna žena zmáknutou do detailů – museli totiž padělat spoustu dokumentů, razítek i veřejných listin. „Záměrně si vybírali společnosti, které nezveřejňovaly své hospodaření, na což mají ze zákona právo. Poskytovatel úvěru si tak nemůže tyto společnosti dostatečně důkladně prověřit,“ nastínila mluvčí. 

Muž do autosalonů přinesl vždycky hospodářské výsledky firmy, které mnohonásobně převyšovaly skutečnost, i dokumenty s padělanou ověřovací doložkou či plné moci s falešnými razítky notářů. Úkoly měli podvodníci jasně rozdělené – někdo padělal razítka, další řídil, jiný fungoval jako doručovatel. „Nebyli to ovšem žádní troškaři, vždy je zajímala vozidla luxusních značek s tou nejlepší výbavou, jejichž pořizovací cena nešla pod milion korun. V jednom případě se dokonce pokoušeli získat vozidlo Ferrari, jehož pořizovací hodnota se vyšplhala přes šest milionů korun,“ uvedla mluvčí s tím, že to se jim nakonec nepodařilo. 

9 aut za 14 milionů

Kriminalisté celou skupinu mapovali, při jednom předání pak podezřelého zadrželi. Celkem se skupina pokusila podvádět ve 13 případech, leasing chtěli na auta značek Audi, Volkswagen či BMW. V devíti případech se jim to skutečně podařilo. „Celková vyčíslená škoda přesahuje částku čtrnáct milionů korun,“ dodala mluvčí. 

Sedm vozidel kriminalisté našli, zbývající dvě auta nejsou k nalezení. Detektivové v souvislosti s tímto případem zadrželi tři osoby, hlavní podezřelý byl nejdřív ve vazbě, ale záhy vyšlo najevo, že už je v podmínce kvůli zákazu řízení motorových vozidel, a tak dostal osm měsíců natvrdo. Za podvod, padělání a pozměnění veřejné listiny a také úvěrový podvod mu hrozí až deset let v base. Dalších pět lidí je na svobodě stíháno za spolupachatelství a pomoc k trestné činnosti. 

Fotogalerie
10 fotografií