Podle srbských médií je zadrženým nájemný vrah Čaba D., jenž má srbské a maďarské občanství. Údajně byl roku 2004 odsouzen za vraždu na 14 let, po propuštění z výkonu trestu měl zavraždit tři muže - vlivného podnikatele v restauraci v Amsterdamu, dalšího vlivného podnikatele v Budapešti a začátkem letošního roku dalšího muže v srbském městě. Zatykač na něj vydalo Srbsko, Maďarsko a Nizozemí. Státní zastupitelství nyní začne podnikat kroky ve věci vydávacího řízení. Agentura MTI s odvoláním na maďarskou policii uvedla, že Budapešť už o vydání požádala, a očekává se, že o vydání požádají i Srbové.

Policie ze speciálního útvaru cíleného pátrání se středočeskou zásahovou jednotkou muže zadržela v pátek pozdě večer v Praze na Žižkově. „Zadržený cizinec byl v mezinárodním pátrání na základě evropských zatýkacích rozkazů vydaných maďarskými a nizozemskými justičními orgány a dále na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu vydaného justičními orgány Srbska,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Lenka Sikorová. Dodala, že ve všech případech šlo o vraždy spáchané střelnou zbraní.

Policistům se podařilo muže překvapit a zákrok, který se podle webu Blic odehrál v pražském hotelu Amadeus, kde si údajný nájemný vrah pronajal pokoj před třemi týdny, byl rychlý a razantní. Následně kriminalisté zjistili, že zadržený disponoval padělanými doklady a dvěma střelnými zbraněmi, municí a tlumičem. Rovněž používal maskovací prostředky, aby změnil vzhled. Zadržený muž pak skončil v policejní cele, nyní je tedy v předběžné vazbě.

Srbská média, na něž se odvolává agentura AP, v lednu zveřejnila video, na němž zadržený muž vystupuje na bělehradském předměstí za bílého dne z auta, chladnokrevně zastřelí vedle stojícího člověka, znovu nasedne a z místa odjede. Podle webu police.hu má zadržený muž na svědomí vraždu, která se stala v Budapešti loni v září. Maďarské úřady v této souvislosti na pachatele vydaly evropský a mezinárodní zatykač.

Video
délka: 01:05

38letého muže zadrželi policisté v Praze na Žižkově. Policie České republiky

Fotogalerie
7 fotografií