„Přestože byl obžalovaný opakovaně upozorňován na možnost vzniku toxické psychózy, dál zneužíval návykové látky, až se tedy konečně do tohoto stavu dostal,“ poznamenal předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Incident se stal loni 8. března v rodinném domě v Horních Počernicích, kam Šanda přišel za svým známým, s nímž podle vlastních slov brával drogy. V té době tam byli na návštěvě další dva mladíci, dvojčata. Šanda si na setkání přinesl nůž, s nímž si nejprve pohrával a potom s ním trojici bezdůvodně a bez předchozí neshody napadl. Jedno z dvojčat následkům zranění podlehlo, druhé zachránila operace. Hostitel vyvázl s probodnutým lýtkem.

Za opilství mohl Šanda dostat maximálně desetiletý trest. Podle trestního zákoníku spáchá tento čin ten, kdo se požitím nebo aplikací návykové látky přivede do stavu nepříčetnosti a dopustí se v něm činu, který by byl jinak trestný. Rozbory krve a moči ukázaly, že Šanda při útoku nebyl pod vlivem pervitinu. Podle znalců se však toxická psychóza může u člověka zneužívajícího drogy rozvinout i v okamžiku, kdy není intoxikován.

Sedmadvacetiletý Šanda už dříve popsal, že v době skutku měl „halucinace ve tvaru démonů“. Obdobný stav předtím zažil jen jednou, kdy na něj „ze země vyskočil kozel“. Poté se mladík tři měsíce dobrovolně léčil v Bohnicích, krátce po propuštění se však k pervitinu vrátil.

Pozůstalým má Šanda podle verdiktu uhradit celkem 2,4 milionu korun za způsobenou nemajetkovou újmu, dalších 213 000 musí zaplatit zdravotní pojišťovně.

Fotogalerie
4 fotografie