Letní prázdniny patří už tradičně k obdobím, kdy v metropoli dochází k největšímu počtu vykradených bytů a domů. Zloději řádí hlavně během noci.

Podle pražských kriminalistů se mnoho lupičů nezastaví ani před vykrádáním domácností za přítomnosti jejich majitelů – ti nejdrzejší z nich pak kradou přímo v ložnicích, kde lidé mezitím bezstarostně spí.

Zloději často k vniknutí do budovy používají okno.
Zloději často k vniknutí do budovy používají okno.
Autor: Karel Janeček

Pavoučí muž kradl vysoko

Kuriózním případem se v Praze během léta stalo pátrání po pachateli, který v metropoli vykrádal vyšší patra budov. Poprvé se tento muž na lup vydal začátkem srpna, kdy vykradl byt v Praze 2. Kriminalisté ze čtvrtého oddělení od té doby řešili další případy, které svým provedením poukazovaly na stejného zloděje.

„Sériový pachatel byl pracovně označen jako »Spider-Man«, a to především proto, že si záměrně vybíral k vloupání byty v posledních patrech domů,“ uvedl policejní komisař Ladislav Beránek.

Do budov se zloděj dostával oknem na schodišti, po střeše, případně neváhal vyšplhat do výšky po hromosvodu. Podle kriminalistů poté bral na místě vše, co mu přišlo pod ruku. Kromě běžně odcizených věcí, jako je elektronika, šperky nebo peníze, se mezi jeho lupem nacházel například také balzám na rty.

Během několika dnů se vyšetřovatelům podařilo zjistit, o koho se jedná, a zloděje chytili přímo při činu. Při vykrádání kanceláře se před policisty lupič schoval pod stůl, bylo už ale pozdě.

Zloději často k vniknutí do budovy používají okno.
Zloději často k vniknutí do budovy používají okno.
Autor: Karel Janeček

Po obvinění kriminalisté muže propustili. „Ani to ho ale od dalších krádeží neodradilo, a tak byl o týden později zadržen znovu, tentokrát na střeše při útěku z místa činu,“ prozradila policejní mluvčí Iveta Martínková.

Pražský Spider-Man tentokrát skončil ve vazbě. Postupně kradl čtrnáctkrát, sebral přitom věci v hodnotě 700 tisíc korun. Také vzhledem k tomu, že tento zloděj byl na svobodě teprve měsíc od předchozího propuštění z vězení, hrozí nyní muži až 8 let za mřížemi.

Prahu vykrádají méně, ale draze

Z celkového hlediska si Praha v průběhu prázdnin vedla mnohem lépe než ve stejném období předchozího roku. Za červenec a srpen 2015 došlo v metropoli k celkem 341 případům vykradení bytu nebo domu, během prázdnin 2016 se číslo snížilo na 285 případů.

Navzdory lepším statistikám se však nedá mluvit o zanedbatelné trestné činnosti. Celková škoda během vloupání se podle komisaře Ladislava Beránka jenom na území Prahy vyšplhala na více než 19,5 milionu korun.

Policisté radí mít dobře zajištěná okna a dveře(ilustrační foto).
Policisté radí mít dobře zajištěná okna a dveře(ilustrační foto).
Autor: fab.cz

Kriminalisté obyvatele nabádají, aby si zejména během teplých nocí lépe zabezpečovali balkonové dveře a okna, kterými zloději často do bytů vnikají.

„V případě vloupání do bytů v bytových domech ve většině případů pachatelé využívají skutečnosti, že vstupní dveře do domu bývají nezajištěné,“ uvádí dále policejní komisař Beránek. Vchodové dveře podle něj bývají často buď nedovřené, nebo pouze zabouchnuté.

„Domovní dveře jsou tedy první a nejzásadnější překážkou, kterou musí pachatel překonat. Pokud budou tyto dveře uzamčené, většinu pachatelů to odradí,“ uzavírá téma Beránek.