Nové autobusy jsou v jednotné modré barvě se žlutým a bílým prvkem a s logem Plzeňského kraje. Regionální dopravu v kraji a ve městech Domažlice, Rokycany, Stříbro, Sušice a Tachov bude zajišťovat 315 vozů.

„Cestující budou vozit čtyři stovky řidičů. Většina z nich k nám přišla od stávajícího dopravce, jsme za to moc rádi, protože jde o zkušené profesionály. Cestujícím se tak na řadě míst tvář jejich řidiče nezmění,“ řekl generální ředitel Arrivy Daniel Adamka.

WiFi, pásy, i více místa na nohy

Všechny vozy jsou vybaveny klimatizací, bezpečnostními pásy či USB porty, sedačky mají dál od sebe. Názvy jednotlivých zastávek budou ve vozech hlášeny a LCD informační obrazovky zobrazí podrobnosti o trase.

„Rodiče s kočárky, invalidé nebo senioři s taškou na kolečkách se nemusí bát, že by se jim obtížně nastupovalo. Všechny naše autobusy jsou nízkopodlažní, případně jim řidič vysune nástupní plošinu a pomůže s nástupem nebo výstupem z autobusu,“ uvedl Adamka s tím, že platit za jízdenku ve vozech bude možné i kartou.

Autobusy na zavolání

Novinkou pak budou autobusy na zavolání. Umožní zachovat dopravu i v malých obcích, kde cestují autobusy lidé jen párkrát za měsíc. „Pokud je u spoje nebo u zastávky v jízdním řádu symbol telefonu, cestujícím stačí půl hodiny před odjezdem spoje zavolat na číslo 378 035 477 a autobus pro ně přijede,“ vysvětlila Zdeňka Kmochová, ředitelka společnosti POVED, která dopravu v kraji organizuje.

Aby si lidé na novinku zvykli, budou tyto spoje do konce července automaticky bez nutnosti někam volat.

Do konce června bude na linkách jednotné jízdné 12 korun, děti, studenti či senioři zaplatí tři koruny. Nové zóny a tarify začnou platit od července. Nové jízdní řády, platné od 14. června, najdete ZDE