Zatím se státní podnik Diamo pustil do kácení dřevin v dolní části, buduje v místě zázemí v podobě buňkoviště pro své pracovníky a také parkoviště pro těžkou techniku. Sarkofág, který má vyjít na 3,5 miliardy korun, ještě nemá projektovou dokumentaci.
„Jeden z uchazečů podal námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, což pozastavilo vyhodnocení zakázky. Příprava sanace hořící části haldy se tak zdrží zřejmě o několik týdnů,“ konstatoval ředitel Diamo Ludvík Kašpar.
Místo betonu odpad
Podnik také kromě stavebního povolení ještě čeká nutnost změny územního plánu a vyvlastňování pozemků, protože část haldy je v soukromých rukou společnosti Cresco finance Dalibora Tesaře a tomu se postup Diama nelíbí.
„Původně se měly miliony kubíků kontaminované hlušiny odvést na skládky nebezpečného odpadu a celé území vyčistit. Tak bylo rozhodnuto v prvních letech tohoto století. Neudělalo se to. Kdyby se jednalo o betonový sarkofág, nebyl bych proti, ale navezení dalšího odpadu za miliardy nic nevyřeší. Bude to tam hořet dál,“ míní Tesař.
Vyvlastňování pozemků
Nicméně státní podnik doufá, že se s vlastníky pozemků dohodne. „Začínáme s pracemi, čili s kácením náletových dřevin na půdě státu. Věříme, že jak budeme postupovat dál, tak se s ostatními vlastníky buď dohodneme na odkupu pozemků, nebo zvolíme formu vyvlastnění. Na dokončení záměru máme deset let,“ dodal mluvčí Diama Tomáš Indrei.
Podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka je zvolená metoda sanace nejlepším řešením jak z pohledu ochrany životního prostředí a zdraví obyvatel, tak i z hlediska minimalizace dopadů samotných prací. „Přistupujeme tak k realizaci, která vyřeší pozůstatek z dřívější těžební činnosti,“ uvedl ministr.
VIDEO: Boris Renner zachycuje proměny Ostravy do charitativních kalendářů.
Boris Renner zachycuje proměny Ostravy do charitativních kalendářů. Karel Janeček